Trwa ładowanie...
ycipk-3jrwfn
Defence24
Militaria

Amerykańskie drony szturmowe mogą pojawić się w polskiej bazie w Mirosławcu

Polscy i amerykańscy wojskowi rozmawiają na temat stacjonowania w bazie w Mirosławcu bezzałogowych statków powietrznych z USA – dowiedziało się Defence24.pl. Szczegóły na razie nie są przesądzone.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Drony MQ-9 Reaper mogą pojawić się w Mirosławcu
Drony MQ-9 Reaper mogą pojawić się w Mirosławcu (USAF)
ycipk-3jrwfn

Informację o rozmowach potwierdził Defence24.pl rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kmdr por. Czesław Cichy. Z polskiej strony uczestniczą w nich oficerowie Inspektoratu Sił Powietrznych DGRSZ.

Ponieważ negocjacje jeszcze się nie zakończyły, nie ma pewności, kiedy amerykańskie drony miałyby trafić do 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, ani jak długo tam pozostać. Nie wiadomo też, czy miałaby to być obecność tymczasowa, rotacyjna, czy stała.

Dwa źródła Defence24.pl wskazywały, że bezzałogowcami, które miałyby trafić do Mirosławca są MQ-9 Reaper. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych nie potwierdziło jednak tej informacji, zaznaczając, że nie można jeszcze mówić o konkretnym typie.

ycipk-3jrwfn

Ponadto jeden z oficerów, z którym rozmawiał serwis Defence24.pl, przekazał, że przebazowanie dronów jest planowane na wiosnę 2018 r. Wiadomo, że Amerykanie byli już na rekonesansie w Mirosławcu.

USAF
Podziel się

MQ-9 Reaper to zdolne do przenoszenia uzbrojenia maszyny klasy MALE, czyli średniego pułapu i długiego czasu trwania lotu (ang. medium altitude long endurance). Tymczasem docelowa organizacja etatowa 12 Bazy BSP w Mirosławcu ma uwzględniać wymogi obsługi dronów klasy MALE, które planuje pozyskać Wojsko Polskie. Póki ich nie ma, w bazie w Mirosławcu stacjonują zdecydowanie mniejsze maszyny – rozpoznawcze Orbitery produkcji izraelskiej.

Ewentualne rozmieszczenie w Polsce systemów bezzałogowych klasy MALE może mieć na celu zwiększenie potencjału rozpoznania na wschodniej flance NATO. Obecnie polska armia nie posiada dronów podobnej klasy.

ycipk-3jrwfn

Najcięższe drony to nieliczne ScanEagle zaliczane do klasy taktycznej krótkiego zasięgu. W czasie misji ISAF w Afganistanie zostały one podarowane Polsce przez rząd USA. Oprócz tego w służbie między innymi są właśnie Orbitery czy produkowane przez Grupę WB systemy FlyEye. W planach modernizacji technicznej, obok kilku innych programów ujęty jest zakup systemów klasy MALE w programie Zefir, ale umowa na dostawy zostanie podpisana prawdopodobnie dopiero po 2018 roku.

Jeżeli chodzi o jednostki amerykańskie w Polsce, w tym pancerną brygadową grupę bojową, działania systemów bezzałogowych skupiały się przede wszystkim na użyciu dronów klasy mini typu Raven jak i systemów klasy taktycznej Shadow 200. Oba wymienione zestawy wchodzą w skład pododdziałów związków taktycznych wojsk lądowych, jakie rozmieszczano w regionie.

USAF
Podziel się

Bezzałogowce Reaper przenoszą sensory różnych typów, zarówno optoelektroniczne, jak i radary z aperturą syntetyczną (SAR). Maksymalna masa startowa wynosi 4,7 t, z czego do 1,7 ton może stanowić ładunek. Reapery mogą przenosić bomby GBU-12 Paveway II, GBU-38 JDAM, jak i rakiety powietrze-ziemia Hellfire. W wielu wypadkach wykorzystują kombinację różnych typów wymienionego uzbrojenia, na przykład 2 bomby kierowane laserowo i cztery rakiety Hellfire.

ycipk-3jrwfn

Zgodnie z danymi sił powietrznych USA prędkość przelotowa BSP Reaper to około 200 węzłów, czyli około 370 km/h, a zasięg – 1000 mil morskich (około 1850 km). Według danych producenta maszyna w standardowej wersji może prowadzić działania przez 27 godzin.

Do chwili obecnej cięższe systemy bezzałogowe były rozmieszczane w Europie Środkowo-Wschodniej jedynie okazyjnie. W 2015 roku amerykańskie MQ-1 Predator (zastępowane przez Reapery) były na Łotwie. Rok później na prośbe polskiego MON izraelskie systemy Hermes 900 (klasy MALE) i Hermes 450 (klasy taktycznej średniego zasięgu) wsparły zabezpieczenie szczytu NATO w Warszawie i Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wiadomo też, że nad Europą Środkowo-Wschodnią, w tym nad Ukrainą latały duże bezzałogowce RQ-4 Global Hawk.

Bezzałogowce typu Reaper są często używane na Bliskim Wschodzie, w Afganistanie i Afryce, również do misji uderzeniowych. Część ekspertów ma wątpliwości co do przydatności systemów klasy MALE w europejskim środowisku operacyjnym, gdyż w wypadku ewentualnego konfliktu byłyby one narażone na oddziaływanie obrony przeciwlotniczej i lotnictwa potencjalnego przeciwnika.

Z drugiej strony, użycie podobnych dronów może znacząco zwiększyć świadomość sytuacyjną dowódców, również na wyższych szczeblach, przynajmniej w czasie kryzysu i pokoju. Wiadomo też, że amerykańscy dowódcy wskazywali na potrzebę zwiększenia zakresu dostępnych środków rozpoznania na flance wschodniej. Ewentualne rozmieszczenie w Polsce BSP klasy MALE może być zatem podyktowane chęcią zwiększenia zdolności rozpoznania i wczesnego ostrzegania dla sił USA w naszym regionie.

ycipk-3jrwfn

Autorzy Rafał Lesiecki, Jakub Palowski

Czytaj też: Kolejne Mastery dla Dęblina? Jeden za kary umowne

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-3jrwfn

ycipk-3jrwfn
ycipk-3jrwfn