Amerykańskie ciężkie drony wystartowały z Mirosławca

Amerykańskie ciężkie drony wystartowały z Mirosławca

Amerykańskie ciężkie drony wystartowały z Mirosławca
Źródło zdjęć: © defence24 | SENIOR AIRMAN CORY D. PAYNE/USAF
01.06.2018 15:46, aktualizacja: 01.06.2018 18:01

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych rozpoczęły operację bezzałogowych systemów powietrznych MQ-9 Reaper z bazy w Mirosławcu. O możliwości rozlokowania w tej bazie amerykańskich bezzałogowców klasy MALE Defence24.pl informowało już w styczniu.

Amerykańskie siły powietrzne w krótkim komunikacie poinformowały, że jednostki USAF stacjonujące w Europie (U.S. Air Forces in Europe) prowadzą operacje bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Reaper z bazy w Mirosławcu. Podkreślono, że działania rozpoczęły się w maju 2018. Odbywają się w pełnej koordynacji z polskim rządem i mają stanowić "widoczny wyraz" wysiłków USA w celu wzmocnienia stabilności w Europie.

Rozlokowanie Reaperów w polskiej bazie pozwoli na zwiększenie zdolności rozpoznawczych na wschodniej flance NATO. O możliwości rozmieszczenia bezzałogowców tego typu w Mirosławcu Defence24.pl informował już w styczniu. W ostatnim czasie inną jednostkę BSP MQ-9 Reaper rozmieszczono czasowo w Grecji.

Bezzałogowce Reaper przenoszą sensory różnych typów, zarówno optoelektroniczne, jak i radary z aperturą syntetyczną (SAR). Maksymalna masa startowa wynosi ponad 4,7 t, z czego więcej niż 1,7 ton może stanowić ładunek. Reapery mogą prowadzić misje rozpoznawcze, ale też wykonywać zadania uderzeniowe. W tej ostatniej roli często występują w strefach działań wojennych na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Reapery mogą przenosić bomby GBU-12 Paveway II, GBU-38 JDAM, jak i rakiety powietrze-ziemia Hellfire. W wielu wypadkach wykorzystują kombinację różnych typów wymienionego uzbrojenia, na przykład 2 bomby kierowane laserowo i cztery rakiety Hellfire. Drony tego typu są używane nie tylko przez amerykańskie siły zbrojne, ale też we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. W 2015 roku zgodę na zakup Reaperów otrzymała też Holandia.

BSP Reaper zaliczają się do klasy MALE (Medium Altitude – Long Endurance), są zdolne do prowadzenia długotrwałych misji na średnim pułapie. Według danych producenta - firmy General Atomics - standardowy bezzałogowiec tego typu może prowadzić działania przez okres do 27 godzin. Z kolei amerykańskie siły powietrzne podają, że zasięg Reaperów wynosi 1000 mil morskich, czyli ok. 1850 km.

Wojsko Polskie nie posiada obecnie bezzałogowców tej klasy, planowany jest ich zakup w ramach programu Zefir. Prawdopodobnie drony tej klasy zostaną pozyskane w drodze umowy międzyrządowej. Pod uwagę brany jest zakup amerykańskich MQ-9 Reaper oraz izraelskich dronów Hermes 900, produkowanych przez Elbit Systems. BSP Hermes 900, jak i Hermes 450 wsparły w 2016 roku zabezpieczenie Szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży. W lutym br. podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej poinformowano, że przewidziany jest zakup dwóch zestawów Zefir do 2022 roku i dwóch kolejnych po tym terminie jako opcji.

Źródło artykułu:Defence24
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (133)