Amerykańska armia sprzedaje eksperymentalny okręt wojenny!

Amerykańska armia sprzedaje eksperymentalny okręt wojenny!

Amerykańska armia sprzedaje eksperymentalny okręt wojenny!
Źródło zdjęć: © US Navy
06.02.2015 10:54, aktualizacja: 06.02.2015 12:58

Okręt HSV SeaSlice to eksperymentalna konstrukcja zaprojektowana przez firmę Lockheed Martin na zamówienie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Statek, którego budowa kosztowała ponad 15 milionów dolarów można kupić za jedyne 180 000 USD. Świetna okazja, prawda?

Sea Slice bazuje na koncepcji SWATH (Small Water Plane Area Twin Hull), która minimalizuje powierzchnię, którą statek styka się z powierzchnią wody, stabilizując tym samym całą konstrukcję przy dużych prędkościach. Dzięki tej technologii SeaSlice na wzburzonym morzu może osiągnąć prędkość 3. węzłów, przy jednoczesnym zachowaniu pełnej kontroli nad zachowaniem statku.

Według US Navy, konstrukcja opierająca się na czterech zatopionych kadłubach redukuje fale i opór, pozwalając swobodnie manewrować przy wyższych prędkościach. Lockheed Martin deklaruje, że jego projekt jest znacznie bardziej wydajny od tradycyjnych jednostek jednokadłubowych, a także katamaranów, co jest bardzo pożądane przy różnych wojskowych misjach. Całość ma 3. m długości, 16,7 m szerokości, waży 180 ton, a napędzana jest dwoma silnikami o łącznej mocy 3480 KM. Kupujący nie ma co jednak liczyć, że wraz z okrętem dostanie uzbrojenie, które miały stanowić systemy Millennium Gun oraz NetFires System.

Jeśli chcesz kupić SeaSlice musisz się pośpieszyć. Amerykańskie media donoszą, że zainteresowanie eksperymentalnym okrętem jest całkiem spore.

Jarosław Babraj

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)