Amerykanie tworzą nową broń psychologiczną. "Gadające ulotki" skłonią wrogów do ucieczki

Amerykanie tworzą nową broń psychologiczną. "Gadające ulotki" skłonią wrogów do ucieczki

Amerykanie tworzą nową broń psychologiczną. "Gadające ulotki" skłonią wrogów do ucieczki
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Staff Sgt. Samuel Bendet, U.S. Air Force
Arkadiusz Stando
02.07.2018 08:58, aktualizacja: 02.07.2018 09:14

Amerykańskie dowództwo operacji specjalnych pracuje nad dziwaczną bronią psychologiczną. Ześlą na wrogów nie bomby, a "pocztówki dźwiękowe". Odtworzą 30-sekundową wiadomość głosową, nakłaniającą odbiorców do kapitulacji.

Ulotki propagandowe to nic nowego, ale "gadających ulotek" jeszcze nie było. Pomysłowości Amerykanom nie brakuje, ale brzmi to jak jeden z najbardziej absurdalnych projektów od lat. "Pocztówka z głosem" ma przesyłać wrogim wojskom ostrzeżenie, aby się wycofali, poddali lub nawet zdezerterowali.

Pocztówka ma składać się z papieru grubości czterech standardowych kartek. Będzie zawierać obwody drukowane, na których umieszczony zostanie zapis, głośnik oraz bateria. Amerykanie chcą, aby ulotki były bardziej odporne od tego, co wysyłamy rodzicom z wakacji.

Jeszcze w tym roku amerykańskie dowództwo operacji specjalnych planuje stworzyć prototyp ulotki i przetestować jej działanie. Amerykanie sądzą, że taki psychologiczny atak może pozwolić uniknąć walk z bojówkami i organizacjami terrorystycznymi.

Połączenie przekazu głosowego i obrazkowego pozwoli także dotrzeć do tych wrogów, którzy nie potrafią czytać. Nadawana informacja ma być tworzona wspólnie z wywiadem, przez co łatwiej trafi do odpowiedniego odbiorcy i wywoła silniejszy efekt psychologiczny. Ulotki mogą także posiadać podsłuch lub moduł identyfikacji biometrycznej. W ten sposób amerykanie będą potwierdzać, że ulotka trafiła we właściwe ręce.

Źródło: Konflikty.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)