Trwa ładowanie...

Amazonia. Prawie 4000 nowych pożarów na obszarze Brazylii w ciągu 48 godzin

Pożary w Amazonii trwają już od niemal miesiąca i zdaje się, że nie zapowiada się na poprawę sytuacji. W ciągu ostatnich 48 godzin zaobserwowano prawie 4000 nowych ognisk.
Share
Amazonia. Tysiące nowych pożarów w ciągu dwóch dni
Amazonia. Tysiące nowych pożarów w ciągu dwóch dniŹródło: WP.PL
d348v8l

Minął prawie miesiąc a pożary na terenie Brazylii wciąż trwają. Na początku miesiąca zaobserwowano wybuchy prawie 4000 kolejnych, mimo że rząd oficjalne zakazał celowych podpaleń.

Te liczby są poważnym ciosem dla środowiska naturalnego. Sytuacja w Brazylii przyciągnęła uwagę mediów na całym świecie. W pomoc dżungli amazońskiej włączyli się celebryci oraz państwa G7, chociaż wsparcie finansowe tych ostatnich odrzucił prezydent Brazylii.

Od początku roku na terenie Brazylii wykryto ok. 72 000 pożarów lasu. To rekordowa liczba od 2013 roku i o 83 proc. większa niż w tym samym okresie czasu w 2018 roku. Chociaż wokół lasów Amazonii krąży wiele mitów, a trwające pożary utrwalają błędne stereotypy, to nie ulega wątpliwości, że sytuacja w Brazylii będzie miała skutki na globalne ocieplenie oraz klimat.

d348v8l

Zobacz też: Niewidzialny zabójca leci w atmosferę. NASA pokazała dane

Chociaż nie jest prawdą, jakoby z powodu pożarów w Amazonii zabrakło na Ziemi tlenu, to wciąż lasy odgrywają znaczącą rolę w spowalnianiu globalnego ocieplenia. Lasy deszczowe są największym magazynem dwutlenku węgla, który jest jednym z najlepiej znanych gazów cieplarnianych, przyczyniających się do zmian klimatycznych.

d348v8l

Podziel się opinią

Share
d348v8l
d348v8l
Więcej tematów