Amazon chciałby wysyłać paczki, zanim klient złoży zamówienie

Amazon chciałby wysyłać paczki, zanim klient złoży zamówienie

Amazon chciałby wysyłać paczki, zanim klient złoży zamówienie
Źródło zdjęć: © MikeBlogs / flickr.com / CC
21.01.2014 14:30, aktualizacja: 21.01.2014 14:40

Pamiętacie Raport Mniejszości? To antyutopia, w której policja aresztuje przestępców jeszcze zanim zdążą popełnić zbrodnię. Cóż, Amazon otrzymał niedawno patent na coś podobnego (na szczęście bez aresztowań i wyroków) – amerykańska firma chce wysyłać paczki do klientów, jeszcze zanim złożą oni zamówienie.

Internetowi sprzedawcy znają swoich klientów. Dużo lepiej, niż im się wydaje. Do tego stopnia, że, jak donosi The Wall Street Journal, Amazon postanowił na poważnie rozważyć możliwość wysyłania paczek, jeszcze zanim klient złoży zamówienie. Nawet wystarał się już o patent na system "wyprzedzających wysyłek", który potencjalnie mógłby skrócić czas jaki przebiega od złożenia zamówienia do dostawy.

W jaki sposób działać ma "wyprzedzająca wysyłka"? Jeśli odpowiednie algorytmy, po przeanalizowaniu danych o poprzednich zakupach, wyszukiwaniach, czy nawet na temat tego jak długo użytkownik trzymał kursor nad zdjęciem danego produktu, zdecydują, że klient już właściwie zdecydował się na zakup, przygotowana zostanie odpowiednia paczka, która następnie zostanie wysłana w rejon zamieszkania klienta. Na złożenie zamówienia ma czekać w najbliższym centrum wysyłkowym lub nawet w furgonetce dostawczej.

Oczywiście taki scenariusz może prowadzić do niechcianych przesyłek i dużej ilości zwrotów, ale Amazon wydaje się zdawać z tego sprawę, tłumacząc we wniosku patentowym, że dostarczenie takich przesyłek jak przesyłek "promocyjnych" może być korzystne z punktu widzenia długotrwałych relacji z klientem i budowania pozytywnego wizerunku firmy. Pod warunkiem oczywiście, że algorytm uzna, iż bardziej opłaca się dać nietrafioną paczkę za darmo, niż cofać ją do magazynu.

Na razie nie wiadomo, kiedy (jeśli w ogóle) Amazon planuje skorzystać ze swojego nowego patentu –. zapytana o to przez WSJ przedstawicielka koncernu odmówiła komentarza w tej sprawie. Ale na pewno taki system byłby łatwiejszy do wprowadzenia w życie niż dostawy realizowane przez bezzałogowce.

Polecamy w serwisie Giznet.pl: Obama zapowiedział reformę NSA

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)