Airbus pokazał nowy europejski myśliwiec Eurofighter

Airbus pokazał nowy europejski myśliwiec Eurofighter

Airbus pokazał nowy europejski myśliwiec Eurofighter
Źródło zdjęć: © Airbus
Bolesław Breczko
12.11.2019 16:06

Airbus i konsorcjum firm zrzeszonych w projekcie Eurofighter zaprezentowali najnowszą wersję myśliwca Eurofighter w wersji wali elektronicznej. Wg producenta nowy wariant umocni potencjał myśliwca i zwiększy szanse przetrwania w przestrzeni powietrznej nieprzyjaciela.

Na Międzynarodowej Konferencji Lotnictwa Myśliwskiego (The International Fighter Conference) w Berlinie firma Airbus wraz z partnerami przemysłowymi przedstawiła po raz pierwszy szczegóły nowej koncepcji samolotu Eurofighter w wersji walki elektronicznej (ECR). Nowy wariant umocni wielozadaniowy potencjał myśliwca i jeszcze bardziej zwiększy szanse przetrwania koalicyjnego lotnictwa bojowego w przestrzeni powietrznej nieprzyjaciela.

Możliwości współpracy w prowadzeniu walki elektronicznej będą miały zasadnicze znaczenie dla powodzenia przyszłych połączonych operacji lotniczych.

Eurofighter ECR

Oczekuje się, że Eurofighter ECR wstępną gotowość bojową osiągnie do 2026 r., a następnie będzie poddawany kolejnym udoskonaleniom rozwojowym, w celu osiągnięcia pełnej integracji z projektowanym środowiskiem lotnictwa bojowego przyszłości - Future Combat Air System (FCAS).

Eurofighter ECR będzie w stanie lokalizować w trybie pasywnym obiekty wykorzystujące stacje radiolokacyjne, a także aktywnie zagłuszać systemy uzbrojenia przeciwnika. Ponadto dzięki modułowości konfiguracji wykona misje ataku elektronicznego oraz przełamywania/niszczenia nieprzyjacielskiej obrony powietrznej (SEAD/DEAD). Zastosowane w jego kontrukcji najnowsze technologie zakłócania transmisji elektromagnetycznych zapewnią użytkownikowi pełną kontrolę w tak newralgicznych obszarach jak dane misji i analiza zebranych informacji.

Koncepcja Eurofightera ECR przewiduje zastosowanie w samolocie tej wersji nowej konfiguracji dwuosobowej kabiny załogi, z wielofunkcyjnymi, panoramicznymi wyświetlaczami dotykowymi. Zajmujący tylny fotel operator wyposażenia radioelektronicznego będzie dysponował przeznaczonym dla niego kokpitem misyjnym.

Nowy europejski myśliwiec

Koncepcja Eurofightera ECR jest rozwijana wspólnie przez wiodące firmy lotnicze, wśród których są Airbus, Hensoldt, MBDA, MTU, Premium Aerotec i Rolls-Royce, wspierane przez niemieckie organizacje branżowe BDSV i BDLI. Projekt powstał głównie z myślą o potrzebach sił powietrznych Niemiec w zakresie zdolności do walki elektronicznej. To jedyna okazja, aby zapewnić takie zdolności w oparciu o suwerenny potencjał narodowy, a jednocześnie utrzymać kluczowe technologie wojskowe w Niemczech.

Myśliwiec Eurofighter jest fundamentem niemieckiej obrony powietrznej. Wobec zamówionych przez wszystkich nabywców ponad 600 samolotów tego typu, do zbudowania których przyczynił się wysiłek 100 000 pracowników, Eurofighter stanowi jak dotąd największy program międzynarodowej współpracy obronnej w Europie.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)