Airbus A350 ma problem z silnikami podczas lotu. Możliwy powód – zalanie panelu sterowania

Airbus A350 ma problem z silnikami podczas lotu. Możliwy powód – zalanie panelu sterowania
Źródło zdjęć: © Getty Images
Oskar Ziomek

01.02.2020 13:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Airbus i Rolls-Royce sprawdzają możliwe przyczyny problemów z silnikami w samolotach Airbus A350. Odnotowano kolejny przypadek, w którym podczas lotu jeden z silników samolotu wyłączył się, a załoga była zmuszona do nieplanowanego lądowania.

Jak informuje Rynek Lotniczy, firmy Airbus i Rolls-Royce mają niemały orzech do zgryzienia. Trwają badania, które mają rozwiązać zagadkę nieoczekiwanego wyłączenia silnika Rolls-Royce Trent XWB podczas kolejnego lotu samolotu Airbus A350. W powietrzu jeden z silników nagle wyłączył się, a załodze nie udało się go ponownie uruchomić.

To już drugi taki przypadek w ostatnich trzech miesiącach. Analogiczna sytuacja miała miejsce 9 listopada i dotyczyła takiego samego samolotu i modelu silnika. Jak udało się wstępnie ustalić, w obydwu przypadkach przed wyłączeniem silnika w kabinie pilotów rozlano napój, zalewając zintegrowany panel sterowania. Choć wszystko na to wskazuje, na razie nie ma jednoznacznej informacji, czy właśnie to było przyczyną problemów.

Powodem mogą być... różnice kulturowe

Co interesujące, problem z rozlewaniem kawy i herbaty w kabinie pilotów może wynikać z konstrukcji uchwytów na kubki. Jak zauważyli komentujący sprawę w internecie, uchwyty na napoje w Airbusie A350 są zbyt małe (bo dostosowane do francuskich standardów) i nie mieszczą amerykańskich, dużych, papierowych kubków.

John Walton, dziennikarz World of Aviation, źródła problemu doszukuje się więc w różnicach kulturowych i braku ich analizy przed stworzeniem odpowiednich uchwytów w kabinie pilotów.

Wszystko to są jednak na tę chwilę wyłącznie domysły – ostateczny powód problematycznej pracy silników poznamy dopiero po zakończonych badaniach Airbusa i Rolls-Royce'a.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)