Airbus A320 - jeden z najpopularniejszych samolotów w Europie

Airbus A320 - jeden z najpopularniejszych samolotów w Europie
Źródło zdjęć: © Wikimedia / CC

24.03.2015 13:22, aktual.: 24.03.2015 22:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Airbus A320 to konstrukcja, która została oblatana w roku 1987, a rok poóźniej odbyła swój pierwszy komercyjny rejs w barwach linii Air France. Obecnie na świecie do tej pory wyprodukowano lub zamówiono (czekające na wyprodu ponad 5400 egzemplarzy tego nowoczesnego samolotu.

A32. to najpopularniejszy model z całej rodziny samolotów średniodystasowych (A318, A319, A320, A321), bardzo chętnie wykorzystywany przez linie lotnicze na całym świecie. Jest to idealna maszyna do połączeń średniodystansowych, tania w eksploatacji i niezawodna. Airbus wprowadzając ten model do produkcji zastosował w nim wiele nowatorskich rozwiązań. Przede wszystkim był to system cyfrowego sterowania maszyną fly-by-wire, bardzo nowoczesna awionika typu glass cockpit, a także centralny system zarządzania lotem.

Dzięki licznym ułatwieniom zastosowanym w modelu A32. piloci cenią sobie wygodę i prostotę pilotażu tego samolotu. Producent zdecydował np. że piloci nie będą zasypywani w kabinie gąszczem niepotrzebnych informacji i przekazywane im będą tylko te dane, które są niezbędne w danym momencie. Inną z nowości było zastosowanie tzw. „Dark Cocpit”. Ciemny kokpit oznacza dokładnie tyle, że lampki kontrolne zainstalowane w konsoli nad głowami pilotów pozostają wygaszone – oznacza to, że samolot działa poprawnie. Dopiero ich zapalenie sugeruje kapitanowi konieczność podjęcia interwencji. W ten sposób załoga nie przeoczy żadnego z potencjalnych zagrożeń, czy też nieprawidłowości w pracach podzespołów.

Cyfrowy system fly-by-wire analizuje komendy wydawane przez pilotów i dopiero kiedy uzna, że dany manewr nie zagraża bezpieczeństwu lotu, wykonuje ruchy powierzchniami sterowymi. Oczywiście, w sytuacji zagrożenia lub awarii (te występują niezmiernie rzadko, a każdy system jest zdublowany) pilot ma możliwość przejęcia pełnej kontroli nad zachowaniem samolotu i jego manewrami.

Samoloty tego typu napędzane są najczęściej przez dwa silniki produkcji General Electric CFM56-5. Pozwalają one latać A320 ze średnią prędkością przelotową wynoszącą około 830 km/h. Start odbywa się przy prędkości 270 km/h, a lądowanie przy 240 km/h. Zasięg samolotu wynosi do 6100 km, a w jego zbiornikach mieści się aż 23700 litrów paliwa.

W zależności od wersji samolot zabiera na pokład od 10. do 180 osób w największej konfiguracji. Średnio jest to około 150-160 miejsc. Obsługę stanowi załoga składająca się z kapitana, drugiego pilota oraz czterech osób personelu pokładowego.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (10)
Zobacz także