Trwa ładowanie...
acta 2

ACTA 2. Gwiazdy muzyki piszą do Grzegorza Schetyny

Losy ACTA 2 ważą się dziś w Parlamencie Europejskim. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna właśnie dostał list otwarty od muzyków, którzy apelują o głosowanie za dyrektywą.

Share
ACTA 2. Gwiazdy muzyki piszą do Grzegorza Schetyny
Źródło: WP.PL
d4ma7mr

Pod listem podpisali w sprawie ACTA 2 się Tomasz Organek, Tomasz Lipiński (Brygada Kryzys, Tilt), Zbigniew Hołdys i Romuald Lipko (Budka Suflera). Zaznaczają, że zwracają się do Grzegorza Schetyny nie tylko w swoim imieniu.

"Pamiętamy jak eurodeputowani PO głosowali za uchwaleniem artykułów 11 i 13 dyrektywy o prawach autorskich. Dziś słyszymy, że rozważacie Państwo głosowanie przeciwko. Chcemy jasno powiedzieć: ci, którzy zagłosują przeciwko artykułom 11 i 13 zagłosują przeciwko polskiej kulturze i polskim twórcom, dziennikarzom, wydawcom. Zagłosują w imieniu interesów wielkich, międzynarodowych korporacji. Ulegną potężnemu lobbingowi i dadzą się uwieść manipulacjom o rzekomej cenzurze w sieci, zabijaniu wolności, ACTA2 itp." - piszą muzycy.

"ACTA 2 to nie cenzura"

Dalej wyjaśniają, że tego typu narracja jest błędna i wcale nie chodzi o cenzurę: "Nie ma żadnego zagrożenia wolności, nie ma żadnej groźby cenzury. Użytkownicy internetu nie stracą nic. Mogą tylko zyskać więcej wartościowych treści, które lepiej opłacani twórcy będą chętniej publikować".

d4ma7mr

We wrześniu europosłowie PO głosowali za korzystnymi dla artystów przepisami. Teraz jednak, przed ostatnim głosowaniem, pojawiły się informacje, że mogą podjąć inne decyzje. Dlatego artyści ostrzegają: "Polscy artyści będą obserwować, jak Państwo zagłosujecie"

Według lutowego sondażu dla "Rzeczpospolitej", 66,5 proc. Polaków uważa, że polscy europosłowie nie powinni poprzeć projekt dyrektywy, za odrzuceniem było 16,4 proc., a 17,2 proc. osób nie miało zdania na ten temat.

Głosowanie ws. dyrektywy ACTA 2 odbędzie się we wtorek, 26 marca.

d4ma7mr

Podziel się opinią

Share
d4ma7mr
d4ma7mr
Więcej tematów