ABC prasowania

Niestety jak co weekend w większości domów czeka na nas sterta ubrań do wyprasowania z całego tygodnia. Dla większości czynność ta uważana jest za żmudną i nudną. Ponadto dla niektórych, prasowanie może się okazać wyzwaniem, tym bardziej jeśli nie lubimy tego robić. Okazuje się, że można się z tym uporać szybko i bez męki. Poniżej znajdziecie kilka porad jak sprawić, aby prasowanie już nigdy więcej nie było tak uciążliwe.

ABC prasowania
Źródło zdjęć: © flickr.com / Ashley Campbell / CC BY 2.0

04.08.2015 09:56

Przed rozpoczęciem prasowania, należy rozszyfrować metkę i posortować odpowiednio ubrania. Są przecież takie rzeczy, które trzeba wyprasować żelazkiem ustawionym na najniższą temperaturę. Od nich oczywiście należy rozpocząć prasowanie.

Jeśli jakimś trafem odpadła nam metka z ubrania, to poniżej macie małą ściągawkę, jak ustawić temperaturę żelazka w zależności od rodzaju tkaniny:

  1. _ nylon: _ 60 - 90°C
  2. _ stylon: _ 60 - 90°C
  3. _ wiskoza: _90 - 120°C
  4. _ jedwab: _ 90 - 120°C
  5. _ wełna: _ 120 - 150°C
  6. _ bawełna: _ 150 - 180°C
  7. _ len: _ 18. - 220°C
Obraz
© (fot. flickr.com / Chad Kainz / CC BY 2.0)

Kącik do prasowania

Następnie należy wygospodarować sobie odpowiedni kącik do prasowania. W końcu ma być to proste i przyjemne zajęcie. Dlatego warto pomyśleć o dobrym oświetleniu oraz dostępie do gniazdka elektrycznego i z widokiem np. na telewizor, jeśli chcemy przy okazji zobaczyć swój ulubiony film czy serial. Jeśli już wybraliśmy idealne miejsce, wtedy trzeba rozłożyć deskę do prasowania. Pamiętajmy, żeby sprawdzić poziom ustawienia czy, aby na pewno nie będziemy musieli za bardzo się nad nią schylać, co oczywiście może nie być dobre dla kręgosłupa.

Zaczynamy!

Jeśli korzystamy z żelazka na parę przed jego włączeniem warto uzupełnić zbiornik z wodą. Dodatkowo można dolać do niego kilka kropel aromatycznego olejku albo perfum, tak aby na dłużej ubrania zachowały swoją świeżość.
Aby ułatwić sobie prasowanie warto jest zakupić specjalny pokrowiec na deskę z metalizowaną powłoką, która maksymalnie wykorzystuje ciepło, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam się prasowało. Ewentualnie pod pokrowiec możemy podłożyć zwykłą folię aluminiową, która również będzie odbijała ciepło i zadziała jak powyższy pokrowiec.
Pamiętaj również o zasadzie, że czarne rzeczy trzeba prasować na lewej stronie. Dzięki temu unikniemy "świecenia" tkaniny.

Obraz
© (fot. Fotolia / Photographee.eu)

Kochanie wyprasuj mi koszulę!

Aby szybko i dokładnie wyprasować koszulę - prasuj ją, gdy jest jeszcze wilgotna, lub spryskaj wodą. Prasowanie zaczynamy od kołnierzyka, karczka, potem rękawy, mankiety, lewy przód, tył, prawy przód. Aby koszula nie błyszczała, kołnierzyk i mankiety prasuj przez cienkie płótno. Jeśli zapamiętamy wszystkie powyższe kroki to mamy wtedy pewność, że już podczas prasowania koszula nie pogniecie się dodatkowo.

Po wyprasowaniu całej sterty, poczekamy aż rzeczy ostygną. Potem wkładamy je do szafy. Na koniec pamiętajmy, że częste prasowanie niszczy tkaninę, nawet jeśli skrupulatnie przestrzegamy zaleceń z metki dotyczących temperatury żelazka. Najlepiej jest kupować takie ubrania, które zostały wykonane z tkanin niegniotących. Ponadto tkanina, która nie została wyprasowana jest bardziej miękka i elastyczna - dlatego nie warto prasować bielizny czy ręczników.

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć miłego prasowania! W końcu najtrudniejszy pierwszy krok - jak już zaczniemy to jakoś dalej pójdzie.

_ Źródło: matkapolka.com / swiatkobiety.pl _

Źródło artykułu:WP Tech
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)