A gdyby zobaczyć na własne oczy Warszawę sprzed tysiąca lat?

A gdyby zobaczyć na własne oczy Warszawę sprzed tysiąca lat?

A gdyby zobaczyć na własne oczy Warszawę sprzed tysiąca lat?
Źródło zdjęć: © Fotolia / filipw
09.05.2016 13:13, aktualizacja: 09.05.2016 14:51

Jeśli wciąż macie wątpliwości co do zasadności inwestowania dużych firm w wirtualną rzeczywistość, oto kolejny dowód na to, że ta technologia ma więcej zastosowań niż możemy sobie to wyobrazić. Wjeżdżasz windą na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Twoim oczom ukazuje się panorama stolicy. Widzisz dziewicze lasy, pola i łąki. Zamykasz na chwilę oczy i za moment przed twoimi oczami ukazują się drewniane budowle XIV wieku, a zaraz potem powojenne ruiny budynków Śródmieścia. Brzmi ciekawie?

Jak wyglądała Warszawa na przestrzeni wieków? Na to pytanie odpowiadać ma wirtualna rzeczywistość. W tym przypadku - gogle HTC Vive. _ Horyzont historii _ to pierwsza tego typu aplikacja VR-owa, dostępna dla turystów. I to już od 1. maja w Pałacu Kultury i Nauki.

_ Horyzont historii _ to interaktywny wehikuł. Dzięki narracji aplikacji dowiemy się szczegółowych informacji o czasach, w które się zanurzyliśmy. Projekt przygotowany został przez Pałac Kultury i Nauki we współpracy z autorem aplikacji, firmą Immersion sp. z o.o. i HTC Polska. Przygoda rozpoczyna się na 30 piętrze, w miejscu, w którym znajduje się taras widokowy Pałacu Kultury i Nauki. Z tego punktu, za pośrednictwem wirtualnych gogli, przenosimy się w dolinę Wisły, prawie tysiąc lat wstecz, do XI w. Podróżując wehikułem, odwiedzamy różne stulecia, aż do grudnia 1944 roku, a każdy z tych historycznych okresów ma dla nas niespodziankę - dodatkowo wbudowaną grę VR. Dzięki dwóm kontrolerom, które pełnią funkcję naszych dłoni, możemy sterować maszyną czasu, powiększać obiekty, podnosić różne przedmioty, by przyjrzeć im się z bliska lub używać artefaktów, wykorzystując aplikację, jako grę zręcznościową, np. w strzelaniu z łuku do tarczy. W podróży przez stulecia graczowi towarzyszy przewodnik, Wars.
Prowadzi po odwiedzanych epokach i udziela wszelkich porad o tym, jak korzystać z wehikułu czasu.

Dla tych, którzy chcą udać się z w podróż w czasie doliną Wisły, przygotowane zostały cztery stanowiska - stacjonarne i mobilne, dostępne na tarasie widokowym oraz na poziomie holu głównego PKiN. Atrakcja nie przewiduje ograniczeń wiekowych. Przygotowana jest w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej.

W Noc Muzeów, tj. z 14 na 15 maja, w PKiN dostępny będzie salon technologiczny, w którym, poza wypróbowaniem _ Horyzontu historii _, będzie także możliwość zapoznania się z innymi produktami partnerów oraz zrobienia sobie selfie z Fryderykiem Chopinem.

słk

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)