85. rocznica odkrycia Biskupina. Pojawił się w Google Doodle

85. rocznica odkrycia Biskupina. Pojawił się w Google Doodle
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

31.08.2018 09:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

31 sierpnia 1933 roku odkryto w Biskupinie pozostałości prehistorycznej osady. Za ich odkrywcę uznaje się Walentego Szwajcera, chociaż historia mówi, że to uczniowie poinformowali go o znalezisku. Efektem tego znaleziska było rozpowszechnienie archeologii w Polsce.

Mija 85 lat, odkąd nauczyciel ze Żnina odkrył prehistoryczną osadę. Pomogli mu w tym jego uczniowie. Szwajcer wypytywał swoich uczniów, gdzie lubią spędzać wolny czas. Poprzez ich opowieści o pobliskim jeziorze, zaczął się nim interesować. Pewnego razu zaobserwował wystające spod ziemi pale, które okazały się częścią prastarej osady.

"Miałem zamiar opracować naukowo znalezisko, napisać raport i dopiero wtedy zawiadomić archeologów, zyskując sławę i rozgłos. W popłoch wpadłem dopiero wiosną 1933 roku, kiedy właściciel łąki zaczął kopać torf. Zebrał on warstwę ziemi i aby dostać się do torfu począł rąbać dębowe belki konstrukcji drewnianych, zalegające na głębokości 70-80 cm pod powierzchnią ziemi" - mówił Szwajcer w rozmowie z Wiesławem Zajączkowskim, dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie w latach 90.

Gród w Biskupinie znajdował się na wyspie o powierzchni około 2 ha. Mimo otoczenia falochronem oraz murem obronnym, osada nie była w stanie przetrwać zbyt wysokiego podniesienia się poziomu wody. Wyspa była dosyć daleko od lądu, bo aż 120 metrów. Z "resztą świata" Biskupin łączył drewniany pomost.

I chociaż najstarsze ślady osadnictwa w rejonie Biskupina pochodzą jeszcze sprzed 10 tysięcy lat p.n.e., to odnaleziony gród był znacznie młodszy. Do niedawna uważano, że pochodzi z około VI wieku p.n.e., jednak szczegółowe badania pozwoliły wyliczyć, że drzewa ścięte pod budowę osady ścięto między 747 a 722 r. p.n.e. I nie było to kilka drzewek, a ponad 8,3 tys. metrów sześciennych dębiny, olszyny i brzeziny.

We wnętrzu osady biegła okrężna droga, ciągnąca się na ponad 400 m. W jej wnętrzu znajdowało się 12 równoległych uliczek, a w 13 rzędach stało blisko 100 praktycznie jednakowej wielkości chat, o wymiarach 10 na 8 metrów. Ulice wykładano drewnianymi palami, ze względu na dużą wilgotność terenu - praktycznie bagno. Według szacunków archeologów, w Biskupinie mogło mieszkać nawet 800-1000 osób.

Obraz
© google

Z okazji 85 rocznicy odkrycia Biskupina Google postanowiło oddać hołd osadzie w formie "Google Doodle". To już 85 lat, odkąd 31 sierpnia 1933 roku natrafiono na ślady prastarej osady na ziemiach polskich.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)