85. rocznica odkrycia Biskupina. Pojawił się w Google Doodle

31 sierpnia 1933 roku odkryto w Biskupinie pozostałości prehistorycznej osady. Za ich odkrywcę uznaje się Walentego Szwajcera, chociaż historia mówi, że to uczniowie poinformowali go o znalezisku. Efektem tego znaleziska było rozpowszechnienie archeologii w Polsce.

85. rocznica odkrycia Biskupina. Pojawił się w Google Doodle
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Arkadiusz Stando

31.08.2018 09:40

Mija 85 lat, odkąd nauczyciel ze Żnina odkrył prehistoryczną osadę. Pomogli mu w tym jego uczniowie. Szwajcer wypytywał swoich uczniów, gdzie lubią spędzać wolny czas. Poprzez ich opowieści o pobliskim jeziorze, zaczął się nim interesować. Pewnego razu zaobserwował wystające spod ziemi pale, które okazały się częścią prastarej osady.

"Miałem zamiar opracować naukowo znalezisko, napisać raport i dopiero wtedy zawiadomić archeologów, zyskując sławę i rozgłos. W popłoch wpadłem dopiero wiosną 1933 roku, kiedy właściciel łąki zaczął kopać torf. Zebrał on warstwę ziemi i aby dostać się do torfu począł rąbać dębowe belki konstrukcji drewnianych, zalegające na głębokości 70-80 cm pod powierzchnią ziemi" - mówił Szwajcer w rozmowie z Wiesławem Zajączkowskim, dyrektorem Muzeum Archeologicznego w Biskupinie w latach 90.

Gród w Biskupinie znajdował się na wyspie o powierzchni około 2 ha. Mimo otoczenia falochronem oraz murem obronnym, osada nie była w stanie przetrwać zbyt wysokiego podniesienia się poziomu wody. Wyspa była dosyć daleko od lądu, bo aż 120 metrów. Z "resztą świata" Biskupin łączył drewniany pomost.

I chociaż najstarsze ślady osadnictwa w rejonie Biskupina pochodzą jeszcze sprzed 10 tysięcy lat p.n.e., to odnaleziony gród był znacznie młodszy. Do niedawna uważano, że pochodzi z około VI wieku p.n.e., jednak szczegółowe badania pozwoliły wyliczyć, że drzewa ścięte pod budowę osady ścięto między 747 a 722 r. p.n.e. I nie było to kilka drzewek, a ponad 8,3 tys. metrów sześciennych dębiny, olszyny i brzeziny.

We wnętrzu osady biegła okrężna droga, ciągnąca się na ponad 400 m. W jej wnętrzu znajdowało się 12 równoległych uliczek, a w 13 rzędach stało blisko 100 praktycznie jednakowej wielkości chat, o wymiarach 10 na 8 metrów. Ulice wykładano drewnianymi palami, ze względu na dużą wilgotność terenu - praktycznie bagno. Według szacunków archeologów, w Biskupinie mogło mieszkać nawet 800-1000 osób.

Obraz
© google

Z okazji 85 rocznicy odkrycia Biskupina Google postanowiło oddać hołd osadzie w formie "Google Doodle". To już 85 lat, odkąd 31 sierpnia 1933 roku natrafiono na ślady prastarej osady na ziemiach polskich.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)