670 szkół może dostać darmowy szybki internet. Muszą się tylko zgłosić

W ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej do szybkiego internetu zostaną podłączone wszystkie szkoły w kraju. W pierwszej kolejności będzie to 670 szkół wytypowanych przez NASK. Jest jeden warunek. Dyrektorzy szkół muszą się zgłosić.

670 szkół może dostać darmowy szybki internet. Muszą się tylko zgłosić
Źródło zdjęć: © PAP | Jakub Kamiński
Bolesław Breczko

25.07.2018 | aktual.: 25.07.2018 15:33

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), to projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Łącza dostarczają oraz wyłaniani w przetargach operatorzy światłowodowi. W ramach tego projektu wszystkie szkoły w Polsce zostaną podłączone do sieci o symetrycznej prędkości min. 100 Mb/s.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

OSE w tym momencie weszła w fazę realizacji. Ostatnie tygodnie przyniosły konkretne rozstrzygnięcia i efekty. W lipcu NASK, na podstawie możliwości operatorów, wytypował 670 kolejnych szkół (łącznie jest ich obecnie 670), które mogą zostać podłączone do OSE wkrótce. Warunkiem jest zgłoszenie się do programu dyrekcji szkoły. Rzecznik NASK poinformował mnie, że Centrum Kontaktu OSE intensywnie kontaktuje się telefonicznie i mailowo ze szkołami, lecz dyrektorzy często zwlekają z wypełnieniem formalności. Do tej pory zgłosiły się do programu 204 szkoły, NASK czeka na kolejne 466. Podpisanych zostało 72 umowy, a ponad 130 jest procedowanych.

OSE, lista szkół

Jeśli ty lub twoje dziecko chce zadbać o to, aby jego szkoła została podłączona do OSE, to sprawdź czy jest ona na liście 570 wytypowanych do podłączenia w najbliższym terminie. Listę znajdziesz na stronie https://ose.gov.pl/schools. Jeśli interesująca cię szkoła jest na liście, a w rubryce STATUS widnieje informacja : "Czekamy na zgłoszenie szkoły do OSE", to znaczy że dyrekcja jeszcze nie zainteresowała się podłączeniem do OSE. Skontaktuj się z dyrektorem lub dyrektorką i poproś o zgłoszenie szkoły do programu.

- Zachęcamy dyrektorów do szybkiego zgłaszania swojej placówki i procedowania niezbędnych formalności - mówi Wojciech Kamieniecki, dyrektor NASK PIB. -Do dyspozycji przedstawicieli szkół jest Centrum Kontaktu OSE, które odpowiada na pytania i pomaga sprawnie przeprowadzić proces formalny i techniczny – podkreśla.

Do końca roku podłączone zostanie 1500 szkół

570 szkół obejmuje ustalone lokalizacje w czterech województwach: łódzkie (85 szkół), warmińsko-mazurskie (67 szkół), świętokrzyskie (95 szkół) i wielkopolskie (323 szkoły). Obecnie w realizowanym harmonogramie ujętych jest 670 szkół z uwzględnieniem listy placówek ogłoszonej w czerwcu. W 2018 roku w OSE znajdzie się 1500 lokalizacji szkół. Zgodnie z ustawą o OSE w 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce będą mieć bezpłatny, szybki i bezpieczny internet, a uczniowie i nauczyciele zyskają możliwości korzystania w pełni z nowych form edukacji cyfrowej.

Komentarze (3)