5 superbroni, które pojawią się na Zapad-2021

Manewry Zapad 2017; zdjęcie ilustracyjne
Manewry Zapad 2017; zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | Viktor Tolochko
Adam Gaafar

Rosja i Białoruś przygotowują się do wielkich manewrów wojskowych Zapad-2021, które odbędą się w dniach 10-16 września. Weźmie w nich udział ok. 200 tys. żołnierzy, 80 samolotów i śmigłowców oraz 760 jednostek sprzętu wojskowego. Wydarzenie wzbudza wiele emocji, ponieważ część ćwiczeń odbędzie się blisko granicy z Polską. Sprawdźmy, jaki sprzęt pojawi się na Zapad-2021.

1 / 5

BMPT "Terminator"

Obraz
© East News | Iliya Pitalev

Pojawienie się na manewrach Zapad-2021 wozów wsparcia ogniowego czołgów BMPT "Terminator" zapowiadał na początku lipca dziennik "Izwestija", który oceniał, że "żadna armia świata nie ma sprzętu wojskowego tej klasy". "Terminator" jest konstrukcją wykorzystującą podwozie czołgu T-72. Masa bojowa wozu wynosi 48 ton, a jego prędkość maksymalna to 65 km/h. Na uzbrojenie BMPT składają się: karabin maszynowy kalibru 7,62 mm, dwa automatyczne granatniki, cztery wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych ATAKA oraz dwa automatyczne działka kalibru 30 mm. Wóz jest wzmocniony pancerzem reaktywnym.

2 / 5

Samolot wielozadaniowy Su-30SM

Obraz
© Getty Images | Marina Lystseva

Na początku września rosyjska agencja prasowa TASS podała, że w ramach przygotowań do manewrów Zapad-2021 załogi wielozadaniowych samolotów Su-30SM lotnictwa morskiego Floty Bałtyckiej ćwiczyły przeprowadzanie nalotów bombowych i osłanianie wojsk lądowych z powietrza. Maszyny wykonywały precyzyjne naloty z wysokości 2000 metrów na cele, które symulowały stanowiska dowodzenia, siłę roboczą i sprzęt bojowy hipotetycznego wroga. Wielozadaniowe Su-30SM są obecnie najliczniejszymi nowoczesnymi myśliwcami w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Osiągają prędkość maksymalną 2100 km/h, a ich zasięg to ok. 3000 km.

3 / 5

System rakietowy S-400 Triumf

Obraz
© Getty Images | Stanislav Krasilnikov

Kilkanaście dni przed rozpoczęciem manewrów Zapad-2021 przybył do Grodna transport kolejowy z rosyjskimi zestawami przeciwrakietowymi i przeciwlotniczymi S-400 Triumf. Ich rozmieszczenie w tej lokalizacji miało oficjalnie związek z utworzeniem ośrodka szkolenia lotnictwa bojowego i obrony powietrznej, ale można spodziewać się, że zostaną wykorzystane również podczas rosyjsko-białoruskich ćwiczeń. Według Rosjan system jest w stanie śledzić i zwalczać równocześnie do sześciu celów na odległość do 400 kilometrów i wysokość do 30 km przy użyciu głowic bojowych o prędkości maks. 4,8 km/s. S-400 Triumf ma sprawdzić się zarówno w zwalczaniu bombowców strategicznych, jak i pocisków manewrujących i rakiet balistycznych.

4 / 5

Czołg podstawowy T-80

Obraz
© East News | Evgeny Odinokov

Jak wynika z informacji podanych przez TASS, w ćwiczeniach Zapad-2021 weźmie udział 1 Gwardyjska Armia Pancerna. Szkolone będą m.in. załogi samobieżnych wyrzutni pocisków balistycznych krótkiego zasięgu 9K720 Iskander-M oraz czołgów podstawowych T-80, z których korzystają zarówno Rosjanie jak i Białorusini. Produkowany od lat 70. XX T-80 ulegał licznym modyfikacjom. Załogi najnowszych wersji tych maszyn (T-80BWM) są szkolone m.in. w Arktyce. Podstawę uzbrojenia czołgu stanowi armata gładkolufowa 2A46M kal. 125 mm. T-80 jest wyposażony w turbinę gazową; osiąga prędkość do 70 km/h (w terenie – do 48 km/h).

5 / 5

System rakietowy Polonez

Obraz
© CC BY 4.0 | Mil.ru

Na manewrach nie powinno również zabraknąć rodzimego, białoruskiego systemu rakietowego Polonez. Jego podstawowe uzbrojenie stanowią pociski 301 mm, a wyrzutnia wyposażona została w 8 rakiet. Polonez jest efektem kooperacji z Chinami. Wyrzutnie znajdują się na podwoziu MZKT-7930 Astrolog, a maksymalny zasięg pocisków wynosi ok. 300 km. System został oficjalnie zaprezentowany w 2016 r. Powstał, aby zastąpić wysłużone już zestawy Smiercz i Uragan.

Źródło artykułu:WP Tech
wiadomościmilitariarosja
Wybrane dla Ciebie