5 najlepszych darmowych programów antywirusowych

Wirusy, rootkity i spyware. Jak za darmo zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem?

5 najlepszych darmowych programów antywirusowych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

29.11.2011 | aktual.: 07.10.2016 18:25

Płacić za program antywirusowy? Te czasy na szczęście są już za nami.

Obecnie dostępnych jest wiele świetnych, darmowych aplikacji, które zabezpieczają komputer przed groźnym oprogramowaniem. Od tego momentu nie groźne już będą wirusy, rootkity, spyware i inne potencjalne zagrożenia. Nie wszyscy wiedzą, że darmowego antywirusa oferuje Microsoft, a także wiele innych firm jak Avira, Avast, AVG oraz Panda. Część z nich można używać tylko w domu, zaś Security Essential również w małej firmie. Oto zestawienie antywirusów godnych polecenia.

Microsoft Security Essentials

"Program Microsoft Security Essentials chroni przed wirusami, programami szpiegującymi i innym szkodliwym oprogramowaniem. Zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym na komputerach w domu i małej firmie." Microsoft pozwala używać swojej aplikacji w firmach z maksymalnie 1. komputerami. Jest tylko jeden warunek, aby korzystać z aplikacji trzeba mieć... oryginalny system Windows. Naturalnie zakładamy, że każdy z was takowy posiada.

Na stronie internetowej do zainstalowania programu zachęca nas skośnooki osobnik. Pomimo, że nie do końca wiemy jaki związek z tematem ma ten uśmichnięty człowiek, Security Essentials jest programem godnym uwagi. Minimalistyczny interfejs, niezauważalna praca w tle i praktycznie niezauważalne spowalnianie komputera.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Panda Cloud Antivirus

Aplikacja reklamowana jest jednym z najbardziej idiotycznie brzmiących sloganów "Pierwszy darmowy antywirus oparty na chmurze". Na szczęście za tymi słowami stoją całkiem rozsądne rozwiązania. Większość operacji nie jest wykonywana na naszym komputerze, a w chmurze, czyli na serwerach producenta. W związku z tym Panda nie wymaga aktualizacji sygnatur i w minimalnym stopniu zużywa zasoby komputera, nawet gdy ochrona pracuje w czasie rzeczywistym.

Kolejną cechą, która wyróżnia aplikację jest interfejs. Do bólu minimalistyczny, bez żadnych skomplikowanych opcji. Program potrafi monitorować komputer na bieżąco, ale nie został pozbawiony opcji ręcznego skanowania określonych plików.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nokia N9 z siedmioma systemami. Tak jakby...

avast! Free Antivirus

Program znany również jako "ostatnia nadzieja Polaków", gdyż swego czasu prócz aplikacji Avast nie było żadnej sensownej alternatywy. Choć aplikacja dostępna jest za darmo dla użytkowników domowych, niczego jej nie brakuje. Jest nawet w pełni polski interfejs, choć nie widać tego po poniższym zrzucie ekranu. Avast potrafi zabezpieczyć komputer przed złośliwym oprogramowaniem i czuwać na bieżąco nad tym co instalujemy na komputerze. Wg. producenta jest to obecnie najpopularniejszy antywirus na świecie.

Obraz
© (fot. chip.pl)

AVG Anti-Virus Free

Drugi w kategorii najpopularniejszych darmowych programów antywirusowych. Podobnie jak konkurenci aplikacja pozwala na bezpieczne przeglądanie stron internetowych, skanowanie plików i czuwanie nad komputerem w trybie rzeczywistym.

Najnowsza wersja oznaczona symbolem 201. została dodatkowo wyposażona w moduł PC Analyzer. Odpowiada on za wyszukiwanie błędów systemu Windows, skanowanie rejestru i dopatrywanie się wszystkich nieprawidłowości, które mogą wpłynąć na wolniejszą pracę komputera.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Avira Free Antivirus

Ochrona w czasie rzeczywistym, wygodny i elegancki interfejs to najważniejsze cechy tego darmowego programu. Choć zabrakło polskiego interfejsu i możliwości instalacji w firmach, Avira Free Antivirus to aplikacja godna polecenia. Producentem jest niemiecka firma, która swe doświadczenie rozwija już od 198. roku. Aplikacja potrafi zabezpieczyć komputer przed całym szeregiem złośliwego oprogramowania, czyli wirusy, rootkity, a nawet dialery.

Obraz
© (fot. chip.pl)

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Nokia N9 z siedmioma systemami. Tak jakby...

Komentarze (137)