20 lat temu tajemnicze meteoryty spadły na Ziemię. Przywiozły ze sobą "ładunek"

20 lat temu tajemnicze meteoryty spadły na Ziemię. Przywiozły ze sobą "ładunek"
Źródło zdjęć: © Twitter
Arkadiusz Stando

05.09.2018 10:41, aktual.: 05.09.2018 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy nie mogą wyjść z podziwu. Na dwóch meteorytach różnego pochodzenia znaleźli materię niezbędną do powstania życia. Może ona mieć nawet 4,5 miliarda lat.

Dwie kosmiczne skały, pochodzące z różnych źródeł, rozbiły się na Ziemi w 1998 roku. Przywiozły ze sobą zaskakujący ładunek. Odkryto na nich między innymi wodę oraz mieszaninę złożonych związków organicznych takich jak aminokwasy czy węglowodory.

Meteoryty odkryto już 20 lat temu, ale w tamtym czasie nie posiadano odpowiedniej technologii, aby je dokładnie zbadać. Te zaskakujące "ładunki" na skałach udało się zauważyć dzięki połączeniu sił UK Open University i NASA Johnson Space Centre w Texasie.

Naukowcy skorzystali z bardzo czułych spektrometrów, które umożliwiają wykrycie różnych cząsteczek, w zależności od ich rozmiarów. Skorzystali także z wyposażenia NanoSIMS, które pozwala naukowcom na badanie składu chemicznego między innymi "kosmicznych śmieci".

Aminokwasy znaleziono w kryształach soli, które były w meteorytach. Naukowcy musieli zachować szczególną ostrożność, aby ich nie uszkodzić ani nie zanieczyścić. Dowodząca zespołem badawczym, dr Queenie Chan informowała, że badania zostały przeprowadzone w jednym z najbardziej sterylnych laboratoriów na świecie. Nawet pył w powietrzu mógłby zmienić wynik badań.

Kryształki soli są niebieskie, wręcz szafirowe i mierzą około dwóch milimetrów. Chan opisuje je jako małe pudełeczka pełne organicznych związków i materii niezbędnej do powstania życia. Biorąc pod uwagę te wszystkie informacje, można wysunąć teorię, że meteoryty takie jak te miały wpływ na powstanie życia na Ziemi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (241)