2 mld dolarów straty. Wszystko przez burzę słoneczną. Szokująca prognoza na 2019 rok

2 mld dolarów straty. Wszystko przez burzę słoneczną. Szokująca prognoza na 2019 rok

2 mld dolarów straty. Wszystko przez burzę słoneczną. Szokująca prognoza na 2019 rok
Źródło zdjęć: © NASA
Adam Bednarek
04.12.2018 15:06, aktualizacja: 05.12.2018 07:58

"Lepiej już było" - zdają się twierdzić analitycy z Saxo Banku, którzy przygotowali szokujące prognozy na 2019 rok. Burza słoneczna może wywołać paraliż komunikacyjny i olbrzymie straty. Ale jest dobra wiadomość.

Analitycy z Saxo Banku przygotowali prognozy 10 wydarzeń, które w 2019 roku mogłyby wstrząsnąć rynkiem finansowym. Pocieszające jest to, że zdają sobie sprawę z tego, że gdyby rzeczywiście do nich doszło, mielibyśmy do czynienia z nie lada sensacją. Prawdopodobieństwo jest niewielkie, ale i tak warto wiedzieć, co się stanie, gdy czarny scenariusz jednak się spełni.

Wśród pesymistycznych prognoz, analitycy zamieścili "rozbłysk słoneczny klasy X". Burza na słońcu miałaby uderzyć w zachodnią półkule. Wpłynęłoby to na działanie satelitów, co doprowadziłoby do zakłócenia GPS-ów. Ucierpiałyby więc przede wszystkim branże transportowe czy lotnicze. Przewidywane straty - 2 miliardy dolarów.

Oczywiście burze słoneczne się zdarzają, a ich konsekwencją nie są tylko problemy z działaniem elektroniki, ale też pięknie wyglądające zorze polarne. Chociaż specjaliści z Saxo Banku dodają, że prawdopodobieństwo wystąpienia opisywanych przez nich zdarzeń wynosi około 1 proc., to nie warto "ostrzeżeń" lekceważyć.

W 1859 roku Ziemia miała do czynienia z tak silnym wiatrem słonecznym, że dzisiaj spowodowałby globalną katastrofę. Tak naładowane cząstki magnetyczne zniszczyłyby transformatory na całej Ziemi, pozbawiając ludzkość dostępu do energii elektrycznej.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (228)