11-latek zhakował system wyborczy Stanów Zjednoczonych

11‑latek zhakował system wyborczy Stanów Zjednoczonych

11-latek zhakował system wyborczy Stanów Zjednoczonych
Źródło zdjęć: © PBS
14.08.2018 13:10, aktualizacja: 26.02.2019 13:21

Emmett Brewer ma tylko 11 lat, jednak potrzebował zaledwie 10 minut, by zmienić wyniki wyborów w Florydzie. W trakcie półtorej godziny zhakować oficjalną stronę internetową innych stanów udało się jeszcze 30 dzieciakom.

12 sierpnia dobiegła końca każdoroczna konferencja Defcon, która zgromadza hakerów i ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podczas konferencji odbyło się mnóstwo spotkań, tematem których były zagrożenia pojawiające się w technologiach, a także przeprowadzone zostały liczne warsztaty. Jednym z takich był warsztat organizowany specjalnie dla dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Krajowy Komitet Partii Demokratycznej przygotował dla nie specjalne zadanie – hakowanie kopię oficjalnej strony internetowej stanu Floryda.

Przyczyną tego stały liczne ataki hakerskie na Partię Demokratyczną, których dokonano w 2015 i 2016 roku. Carsten Schürmann, wykładowca informatyczny z uniwersytetu z Kopenhagi udowodnił, że maszyny do głosowania można zhakować za pomocą WiFi. Aby przyjąć kontrolę nad urządzeniem, czasami nawet nie trzeba być hakerem jako takim – jak pokazują wyniki ćwiczeń, nawet dzieciak potrafi to zrobić.

Gwiazdą tegorocznej konferencji zaś stał 11-latwk Emmett Brewer, który zmienił wyniki wyborów w ciągu 10 minut. Zhakował kopię strony internetowej stanu Floryda, zmienił imiona kandydatów i liczbę głosów. W tym czasie dorośli hakerzy zrobili to mniej niż w 5 minut. Nico Sell, założyciel organizacji non-profit r00tz Asylum, która ma na celu nauczenie dzieci hackingu, powiedział, że takiej sytuacji nie powinno się istnieć. Wskazuje to na ogromne luki w systemach bezpieczeństwa danych.

To, że dzieci tak szybko znaleźli lukę, pokazuje, że bezbronność w systemie jest bardzo poważną sprawą i trzeba zająć się ją jak najszybciej. Krajowe Stowarzyszenie Sekretarzy Stanu już postanowiło współpracować z przedstawicielami Defcon, by zbadać ten problem i wspólnie próbować go rozwiązać.

Marzysz o nowym komputerze, ale nie chcesz przepłacić? Sprawdź rabaty na Komputronik kupony rabatowe.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)