10 rad jak nie popełniać fotograficznych błędów

10 rad jak nie popełniać fotograficznych błędów

10 rad jak nie popełniać fotograficznych błędów

Letnie miesiące sprzyjają wyjazdom z aparatem. Ekscytacja związana z odkrywaniem nowych miejsc oraz chęć udokumentowania każdego kroku sprawia, że zamiast świadomie fotografować często zaczynamy "produkować" zdjęcia, nie zwracając uwagi ich jakość. Aby pomóc zatrzymać na zdjęciach najpiękniejsze wakacyjne chwile wraz z Akademią Nikona przygotowaliśmy krótki poradnik, który pomoże uniknąć najczęściej popełnianych błędów fotograficznych.

1 / 11

1. Naucz się odróżniać: nieostrość - poruszenie - małą głębię ostrości.

Obraz

Nieostrość ma kilka znaczeń:

- złe nastawienie ostrości,
- za mała głębia ostrości ,
- poruszenie wywołane zbyt długim czasem naświetlania.

Świadomość głębi ostrości i tego, że zależy od odległości, ogniskowej oraz przysłony, pozwala ją kontrolować i uzyskiwać pożądane efekty.

Uniknięcie poruszenia zdjęcia, szczególnie przy zdjęciach z ręki, wymaga opanowania pracy z czasem naświetlania. Ogólnie powinien on być tym krótszy, im większa jest ogniskowa obiektywu, istnieją uniwersalne reguły - ale i tak trzeba po prostu nabrać wprawy. Zwykle do kontrolowania czasu naświetlania konieczne jest biegłe operowanie czułością.

Na zdjęciu: Fragment 100% powiększenia zdjęcia poruszonego, które wygląda jak nieostre i wersji bez poruszenia (Fot. Paweł Duma)

2 / 11

2. Trzymaj obiektyw w cieniu - unikniesz wielu błędów

Obraz

Osłona przeciwsłoneczna to zdaniem wielu dodatek zbędny. Ale tak nie jest, w każdych warunkach należy mieć ją założoną, dla zasady, aby nie tracić później cennego czasu. Sama nigdy nie zaszkodzi (wyjątkiem jest używanie wbudowanej lampy - wtedy trzeba zdjąć osłonę, żeby nie zasłaniała światła flesza).

Osłona ochroni przednią soczewkę przed niepożądanym światłem, które może spowodować spadek kontrastu, nasycenia kolorów czy w skrajnym wypadku - flarę. Dodatkowo będzie chronić obiektyw przed uszkodzeniami mechanicznymi, z upadkiem włącznie. Dzięki niej obiektyw i aparat mogą wyjść cało z opresji.

A co, jeśli mamy aparat z obiektywem wbudowanym, na który nie da się założyć osłony? Wówczas należy się starać, aby przednia soczewka znajdowała się w cieniu. Jeżeli otoczenie nie pozwala nam schronić się przed światłem, możemy sami stworzyć cień, osłaniając aparat np. gazetą czy ręką.

Na zdjęciu: Porównanie zdjęć tej samej sceny z soczewką osłoniętą cieniem i gdy światło nie tworzące obrazu dociera bezpośrednio do niej. (Fot. Paweł Duma)

3 / 11

3. Co za dużo, to niezdrowo - kadruj i komponuj swoje zdjęcia

Obraz

Świadome kadrowanie i komponowanie to klucz do tego, aby oglądający zobaczył na zdjęciu to, co zamierzał pokazać fotograf.

Człowiek, patrząc na świat, potrafi selektywnie zauważać tylko niektóre rzeczy. Aparat w tej samej sytuacji zarejestruje wszystko, co będzie w kadrze. Dlatego fotograf powinien użyć dostępnych "narzędzi", aby pokazać na zdjęciu tylko to, co widz powinien zobaczyć. Na co dzień służą do tego: perspektywa, odpowiedni punkt widzenia, oświetlenie, kompozycja, głębia ostrości oraz kolor. Warto więc eksperymentować, nawet kosztem początkowych błędów, aby znaleźć najskuteczniejszy sposób własnej ekspresji.

Na zdjęciu: Fotografując szybko i pod wpływam impulsu zazwyczaj zaniedbujemy kompozycję (zdj. lewe), poświęcając trochę czasu możemy ją dopracować (zdj. prawe). (Fot. Paweł Duma)

4 / 11

4. Przewiduj, co się za chwilę stanie - zdążysz na decydujący moment

Obraz

Większość zdjęć, które wykonujemy (ze zdjęciami pamiątkowymi włącznie), można zaliczyć do kategorii reportażu. W sytuacji, gdy ciekawe zdarzenie już się rozgrywa, zazwyczaj nie mamy szans na uchwycenie akcji, nie mówiąc już o zmianie jakichkolwiek parametrów aparatu. Starajmy się więc przewidywać to, co się stanie za chwilę lub co może się wydarzyć w danym miejscu. W ten sposób będziemy mieli okazję zaczaić się na właściwy moment i zdobyć ten jeden, wyjątkowy kadr.

Na zdjęciu: W wielu sytuacjach fotograf może przewidzieć co się za chwilę wydarzy, warto do tego dopasować kadr i ustawienia aparatu. (fot. Paweł Duma)

5 / 11

5. Używaj dobrego światła - uzyskasz wierne kolory

Obraz

Gdy zależy nam na idealnym odwzorowaniu kolorów, zadbajmy o odpowiednie ustawienie balansu bieli (WB). Przy świetle naturalnym nie stanowi to żadnego kłopotu. Schody zaczynają się natomiast przy świetle sztucznym. Warto więc zawsze sprawdzić współczynnik oddawania barw. Jeżeli jego wartość będzie poniżej 90%, wówczas musimy liczyć się z tym, że rejestrowane kolory mogą odbiegać od naturalnych. Aby ułatwić sobie pracę i ograniczyć czas spędzany na obróbce komputerowej, warto zadbać o dobre oświetlenie - może się to wiązać z wydatkiem, ale oszczędność czasu i nerwów zwróci nam to z nawiązką. Najtańszym, a zarazem dobrym źródłem światła są systemowe lampy błyskowe. Dają one wzorcowe białe światło, przy którym kolory zawsze dobrze wychodzą. Dodatkowo gwarantują powtarzalność uzyskiwanych efektów.

6 / 11

6. Pamiętaj o perspektywie - odległość ma znaczenie

Obraz

Doceniamy zoomy za to, że zastępują torbę obiektywów, jednak przy okazji zapominamy, że najlepszym zoomem dla fotografa są jego własne nogi. Zamiast "pompować" zoomem, warto zrobić kilka kroków w przód lub w tył. To odległość decyduje o perspektywie, a ta - o tym, jak odwzorujemy rzeczywistość. W dużej mierze od nas samych zależy, czy uda się uniknąć efektu przerysowania lub spłaszczenia.

Wybranie obiektywu stałoogniskowego to także decyzja o wyborze ulubionej perspektywy do fotografowania. Dzięki temu nasze zdjęcia staną się spójne i łatwiej będzie nam tworzyć zestawy, cykle czy układać wystawy.

Na zdjęciu: Przykład sfotografowania tego samego tematu z różnej odległości. Przy małej odległości mamy efekt przerysowania (zdj. lewe), przy dużej "spłaszczenia" perspektywy (zdj. prawe). Środkowe zdjęcie przedstawia naturalną perspektywę człowieka. (fot. Paweł Duma)

7 / 11

7. Dopasuj się do słońca i pogody - one nie dopasują się do ciebie

Obraz

Każdy fotografujący powinien znać dwa słowa z greki: phos - światło oraz grapho - piszę, maluję. Fotografia - czyli malowanie światłem.

Fotografując przy świetle naturalnym, musimy wiedzieć, że pojawienie się w odpowiednim momencie to często klucz do udanego kadru. To, kiedy i jak będzie świecić słońce, jest całkowicie przewidywalne. Warto więc korzystać z narzędzi wspomagających fotografów w planowaniu zdjęć, np. aplikacji pokazujących pozycję słońca, co pozwoli nam uniknąć wielu "zmarnowanych" kadrów.

Na zdjęciu: Oświetlenie, przy którym fotografujemy ma decydujący wpływ na wygląd sceny. (fot. Paweł Duma)

8 / 11

7b. Dopasuj się do słońca i pogody - one nie dopasują się do ciebie

Obraz

Światło dla fotografa może stać się tematem samym w sobie, dlatego tak ważne jest pojawienie się w odpowiednim czasie i miejscu. (fot. Paweł Duma)

9 / 11

8. Dbaj o ekspozycję - nie naprawisz zbyt wiele w komputerze

Obraz

Niektóre osoby uważają, że fotografując w formacie RAW i używając dobrego programu do jego wywoływania, można się nie przejmować kwestiami technicznymi, w tym ekspozycją. Niestety to nie jest prawda. W programie do wywoływania RAW-ów można nie tyle poprawić ekspozycję, ile zmienić jasność całego zdjęcia lub jego fragmentów. Jeśli aparat nie zarejestruje szczegółów, to żaden program ich nie odzyska. Pamiętajmy, suwak "ekspozycja" to nie to samo co przycisk +/- do korekcji ekspozycji w aparacie. Tolerancja na błędy w naświetlaniu jest prawie zerowa, zwłaszcza w jasnych partiach obrazu. W sytuacjach wątpliwych zawsze wykonujmy więc bracketing, a właściwą klatkę wybierzemy na komputerze. (fot. Maciej Leja)

10 / 11

9. Drukuj zdjęcia - szybciej się nauczysz, zrobisz lepsze wrażenie

Obraz

Celem każdego fotografa jest wykonanie odbitki (wydruku). Wiele osób uważa, że nie posiada zdjęć, które by zasługiwały na wydrukowanie. Nie można jednak tego stwierdzić, dopóki nie spojrzymy na taki wydruk. Oglądanie na monitorze, nawet najlepszym, nigdy nie pozwoli w pełni ocenić efektów pracy. Będą straty, część decyzji okaże się nietrafiona, ale to są koszty nauki. Wbrew pozorom nie są one wysokie, a na pewno znacznie przyspieszą naszą edukację.

11 / 11

10. Ucz się - fotografowanie wymaga wiedzy i umiejętności

Obraz

Dzięki postępowi technologicznemu fotografia stała się bardzo popularna. Jednak wbrew pozorom łatwość wykonywania zdjęć aparatami cyfrowymi nie ograniczyła potrzeby nauki. Dobra fotografia jest efektem połączenia wiedzy, umiejętności i doświadczenia. Pamiętajmy, że wszystkiego można się nauczyć samodzielnie metodą prób i błędów, jednak zawsze warto zweryfikować nabytą wiedzę pod okiem doświadczonych kolegów lub zawodowych fotografów. (fot. Michał Leja)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)