10 pomysłów, co zrobić ze starym telefonem
Komórka wcale nie musi być "tylko do dzwonienia", zamiast ją wyrzucać, lepiej zaprzęgnąć urządzenie do dalszej pracy.
Telefony komórkowe to żadna nowość i większość z nas miała ich już w życiu co najmniej kilka. Jeszcze do niedawna stary telefon można było oddać komuś z rodziny jako jego "pierwszą słuchawkę". Teraz jednak coraz trudniej znaleźć kogoś, kto chciałby nasz stary telefon - każdy ma już lepszy model albo sam szuka sposobu na pozbycie się starocia.
Niepotrzebny telefon możemy oczywiście wyrzucić do śmieci, choć nie powinniśmy tego robić. Urządzenia elektroniczne powinno się utylizować w sposób nie zagrażający środowisku. Z drugiej strony, jeśli komórka ciągle jest sprawna, zwyczajnie szkoda ją wyrzucać. Co zrobić ze starym telefonem? Podpowiemy kilka ciekawych pomysłów. Najwięcej możliwości oferują oczywiście stare smartfony, ale posiadacze Nokii 3310 i Siemensów C35i również nie powinni tracić nadziei.
GB/SW/GB
Oddaj rodzinie
To chyba najprostszy pomysł na drugie życie telefonu. Starą słuchawka będzie idealna dla dzieci, które mogą nauczyć się korzystać z telefonu, zanim zmuszą cię do kupna droższego i nowszego modelu. Nie musisz się martwić o zniszczenie komórki, zwłaszcza, jeśli jest to stara, niezniszczalna Nokia 3310. Jeśli uważasz, że twoje dziecko jest za małe na własną komórkę - będzie ona dla niego fajną zabawką. Dzieci będą godzinami grać w proste gry na telefonie lub nagrywać filmy i robić zdjęcia - nie będzie im przeszkadzało, że aparat telefonu ma pół megapiksela i zdjęcia wyglądają jak robione kalkulatorem.
Jeśli nie posiadasz dzieci, oddaj telefon dziadkom. Stare komórki to świetne narzędzie do nauki korzystania z mobilnego telefonu. Prosta nawigacja i brak przeładowania funkcjami, z których starsza osoba nie skorzysta sprawia, że taka słuchawka nie wzbudzi lęku w twojej babci i już na następne urodziny będziesz mógł kupić jej smartfona. Ani się obejrzysz, jak dziadek zadzwoni do ciebie, żeby pogadać na Skypie przez komórkę.
Oddaj potrzebującym
Jeśli nie masz nikogo w rodzinie, kto potrzebowałby starego telefonu, albo obdarowałeś poprzednimi komórkami każdego członka rodziny, przekaż swoje urządzenie potrzebującym. Wiele biednych rodzin nie stać na kupno telefonu i ich dzieci z pewnością ucieszą się z każdego działającego urządzenia, choćby dlatego, że będą mogły pograć w węża na starej Nokii. Innym wykorzystaniem telefonów jest możliwość wykonywania połączeń alarmowych. Uboższe rodziny wcale nie muszą kupować doładowań. Każdy telefon komórkowy pozwala wykonywać połączenia na numery alarmowe, nawet gdy mamy niedoładowane konto u operatora. W ten sposób ofiary przemocy domowej i inni potrzebujący mogą wezwać pomoc, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.
Sprzedaj
To druga, prosta i oczywista opcja. Stary telefon możemy sprzedać w serwisach aukcyjnych - nawet sobie nie wyobrażasz jak dużo jest maniaków elektroniki, którzy tylko czekają by tanio kupić komórkę, a następnie rozłożyć ją na części i wykorzystać klawiaturę lub ekran w jakimś szalonym wynalazku, jak własnej roboty domofon czy krótkofalówka o dużo większym zasięgu, niż te dostępne w sklepach.
Poza aukcjami, telefon możemy również zostawić w komisie, sprzedać lub oddać za darmo w specjalnych, dedykowanych do tego serwisach internetowych. Musisz mieć jednak świadomość, że w tym ostatnim przypadku, odkupione telefony są często sprzedawane do krajów rozwijających się. Jeśli nie chcesz, by kto inny zarabiał na twojej starej komórce, może lepiej samemu poszukać organizacji charytatywnej, która bez internetowych pośredników przekaże twoje urządzenie potrzebującym.
Nawigacja GPS
Jeśli twój poprzedni telefon wyposażony był w moduł GPS – za żadne skarby go nie wyrzucaj. Wystarczy dokupić uchwyt za kilkanaście złotych i komórka może nam posłużyć jako pełnoprawna nawigacja. W ten sposób zupełnie za darmo zyskasz urządzenie, które kupione osobno kosztowałoby cię sporo pieniędzy.
Pilot do telewizora
Największa zaletą smartfonów jest możliwość instalowania aplikacji. Tych niewielkich programów powstały już setki tysięcy i oferują on niezliczoną ilość funkcji. Jeśli więc chcesz pozbyć się telefonu z Androidem lub iPhone’a, może lepiej będzie wykorzystać go jako pilot do telewizora lub innego sprzętu elektronicznego. Większość producentów odtwarzaczy multimedialnych, nowoczesnych telewizorów i innego sprzętu RTV oferuje zupełnie za darmo aplikacje na telefony, które pełnią rolę pilota. Jak wielu twoich znajomych może się pochwalić pilotem do telewizora z dotykowym ekranem?
Klawiatura numeryczna
Jednym z typowych mankamentów wielu laptopów i niemal wszystkich netbooków jest brak miejsca na pełnowymiarową klawiaturę. Elementem z którego zazwyczaj rezygnują producenci jest umieszczana normalnie po prawej stronie klawiatura numeryczna - bardzo przydatna, gdy musimy wpisywać wiele liczb, choćby w arkuszach kalkulacyjnych. Rozwiązaniem tej niedogodności może być dokupienie osobnej klawiatury numerycznej lub… użycie starego smartfona. Znowu z pomocą przychodzą aplikacje, które pozwolą nie tylko zamienić ekran telefonu w klawiaturę, ale równie dobrze mogą go zmienić w touchpad, dzięki któremu będziemy mogli obsługiwać komputer zdalnie z drugiego końca mieszkania.
Zegar/budzik
Stary telefon sprawdzi się doskonale jako budzik lub zegar do postawienia na szafce nocnej. Za budzik z możliwością wgrania właściwie dowolnej melodii, ustawienia głośności i budzenia o różnych porach, zależnie od dnia tygodnia, musiałbyś zapłacić stosunkowo dużo pieniędzy. Stary telefon nic cię nie będzie kosztował, a do tego, jeśli posiada duży ekran, może się bardzo ładnie prezentować na szafce nocnej.
Odtwarzacz muzyki
Zamiast kupować nowy odtwarzacz mp3, warto zastanowić się, czy nasz stary telefon nie spełni tej roli dostatecznie dobrze. Większość komórek, nawet tych sprzed lat, wyposażona jest w złącze mini jack, które pozwala na podłączenie właściwie dowolnych słuchawek. Trochę nowsze modele posiadają nawet zainstalowane w systemie aplikacje do odtwarzania multimediów, a złącze na karty pamięci pozwala zazwyczaj na posiadanie 32-gigabajtowej biblioteki z muzyką. Na odtwarzacz z podobnej wielkości ekranem musiałbyś wydać dużo więcej pieniędzy, niż wart jest twój stary, dobry telefon.
Terminal komunikacyjny
Nawet bez karty SIM, stara komórka może posłużyć jako narzędzie do komunikacji. Co prawda nie zadzwonimy do nikogo, ani nie wyślemy SMS-a, ale jeśli tylko telefon ma dostęp do bezprzewodowego internetu, możemy korzystać choćby ze Skype’a czy Gadu-Gadu. Zamiast wyrzucać starą komórkę, lepiej ją więc potraktować jako bezprzewodową słuchawkę do wideorozmów.
Serwer multimediów
Jeśli posiadasz już nowoczesny telewizor, zestaw kina domowego i inne sprzęty, które obsługują technologię DLNA, właściwie jedyne czego ci brakuje to odtwarzacz multimedialny, który będzie stanowił domowe centrum rozrywki i zajmie się katalogowaniem w jednym miejscu wszystkich filmów, zdjęć i plików muzycznych, jakie posiadasz na różnych urządzeniach, aby później wyświetlić je na ekranie telewizora. Taki odtwarzacz kosztuje co najmniej kilkaset złotych, ale z powodzeniem może go zastąpić stary smartfon z aplikacją taką jak choćby darmowe TwonkyServer Mobile.
My podpowiedzieliśmy wam zaledwie 10 zastosowań dla starego telefonu, jesteśmy jednak pewni, że sami potraficie ich wymyślić dużo więcej. Pamiętajcie - zamiast wyrzucać komórkę, lepiej niech posłuży nam jeszcze przez kilka lat w zupełnie innej roli. Wystarczy odrobina wyobraźni, by się przekonać, że telefon wcale nie musi być "tylko do dzwonienia".