10 Gb/s! Nowy rekord transmisji po zwykłych kablach telefonicznych

10 Gb/s! Nowy rekord transmisji po zwykłych kablach telefonicznych

10 Gb/s! Nowy rekord transmisji po zwykłych kablach telefonicznych
Źródło zdjęć: © CommScope / flickr.com / CC
15.07.2014 14:37

Bell Labs, ośrodek badawczy Alcatel-Lucent, ustanowił nowy rekord w transmisji danych osiągając prędkość 10 Gb/s z wykorzystaniem tradycyjnych telefonicznych kabli miedzianych i prototypowego rozwiązania XG-FAST.

Wynik ten udało się osiągnąć przy wykorzystaniu dwóch par przewodów miedzianych. Dzięki technologii XG-FAST możliwe jest także uzyskanie transmisji symetrycznej o prędkości 1 Gb/s (w której pasmo jest podzielone w sposób umożliwiający równoczesne pobieranie i wysyłanie danych z prędkością 1 Gb/s) na pojedynczej skrętce miedzianej. Prototypowe rozwiązanie pozwoli na zapewnienie transmisji danych z prędkością oferowaną przez światłowody w miejscach, w których niemożliwe jest ich bezpośrednie doprowadzenie.

Technologia pozwalająca na świadczenie usług symetrycznego ultra-szerokopasmowego dostępu do Internetu o przepustowości 1 Gb/s z wykorzystaniem istniejących sieci miedzianych to przełom w transmisji danych. Dzięki niej operatorzy będą mogli oferować dostęp do Internetu z wykorzystaniem łączy miedzianych, o przepustowości nieodróżnialnej od tej, która dostępna jest za pośrednictwem usługi FTTH. Będzie to bardzo przydatne w miejscach, w których z przyczyn technicznych, ekonomicznych lub estetycznych niemożliwe jest doprowadzenie światłowodu bezpośrednio do danego lokalu. Wystarczy wtedy poprowadzić go do granic posesji, czy ściany lub piwnicy budynku, a istniejąca sieć miedziana może zostać użyta na ostatnim odcinku.

Technologia XG-FAST to rozwinięcie technologii G.fast, której standaryzację kończy właśnie Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU). G.fast pojawi się na rynku w 201. r. i wykorzystywać będzie częstotliwość 106 MHz. Pozwoli to na przesył danych z prędkością do 500 Mb/s na dystansie 100 metrów. Technologia XG-FAST natomiast wykorzystuje podwyższoną częstotliwość sięgającą nawet 500 MHz dzięki czemu umożliwia osiągnięcie większej przepustowości na krótszym dystansie. Wykorzystując tę technologię w ośrodku Bell Labs udało się uzyskać transmisję symetryczną o prędkości 1 Gb/s na odcinku 70 metrów na pojedynczej skrętce miedzianej. 10 Gb/s osiągnięto na dystansie 30 metrów dzięki użyciu dwóch par przewodów miedzianych (technice znanej jako bonding) Oba testy zostały wykonane na standardowych kablach miedzianych dostarczonych przez europejskiego operatora.

Główne czynniki wpływające na prędkość transmisji danych po kablach miedzianych:

• Dystans: im dłuższy jest odcinek między węzłem dostępowym, a gniazdkiem telefonicznym klienta tym niższa prędkość transmisji danych. Zależność ta jest wynikiem tłumienia.

• Częstotliwość: im szerszy zakres częstotliwości, tym wyższa może być prędkość przesyłu danych. Górną granicę przepustowości łącza w zależności od szerokości pasma przenoszenia i nośnika transmisji określa Twierdzenie Shannona.

• Wyższe częstotliwości ulegają tłumieniu szybciej niż niskie. W efekcie przyrost wydajności wraz ze wzrostem zakresu częstotliwości jest coraz mniejszy.

W trakcie wykazano, że XG-FAST pozwala na symetryczny transfer z prędkością 1 Gb/s na odcinku 7. metrów (na kablu wykorzystanym w badaniu). Wynik ten został osiągnięty przy częstotliwości 350 MHz. Sygnał o wyższej częstotliwości był całkowicie tłumiony na dystansie przekraczającym 70 metrów. W warunkach rzeczywistych na prędkość transmisji danych mogą wpłynąć również inne ważne czynniki, takie jak jakość i grubość kabla miedzianego oraz przesłuchy powodowane przez sąsiadujące przewody (możliwe do zredukowania za pomocą wektoringu). Czynniki te nie były brane pod uwagę w tych próbach, ale zostały dokładnie przebadane podczas innych testów.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (25)