1 TB na powierzchni pudełka zapałek

1 TB na powierzchni pudełka zapałek

1 TB na powierzchni pudełka zapałek
Źródło zdjęć: © sxc.hu
28.05.2010 10:43, aktualizacja: 28.05.2010 10:53

Nanocząstki tlenku tytanu (Ti3O5) po aktywacji światłem laserowym z zakresu ultrafioletu (UV), zmieniają swe właściwości z metalicznych na półprzewodnikowe. Transformacja ta jest odwracalna. Tego typu materiał doskonale nadaje się na super pojemne nośniki danych, gdzie na powierzchni niewiele większej od pudełka zapałek możliwe byłoby zgromadzenie nawet 1TB danych

Nanocząstki tlenku tytanu (Ti3O5) po aktywacji światłem laserowym z zakresu ultrafioletu (UV), zmieniają swe właściwości z metalicznych na półprzewodnikowe. Transformacja ta jest odwracalna. Tego typu materiał doskonale nadaje się na super pojemne nośniki danych, gdzie na powierzchni niewiele większej od pudełka zapałek możliwe byłoby zgromadzenie nawet 1 TB danych, donosi "Nature Chemistry".

Tlenek tytanu od kilku lat nie schodzi z pierwszych stron gazet - mowa nie tylko o naukowych czasopismach. Materiał ten w postaci nanocząstek, drobinek o wielkości miliardowych części metra, posiada cechy, które można wykorzystać niemal w każdej dziedzinie nauki i techniki.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Najnowszym odkryciem naukowców - związanym z tlenkiem tytanu - jest możliwości wytwarzania krystalicznych nanocząstek Ti3O5. które w odpowiednich warunkach mogą podlegać przemianie metal-półprzewodnik. Badania prowadzone były przez japońskich naukowców na University of Tokyo.

By wytworzyć nanokryształki Ti3O5 trzeba najpierw spiec w odpowiednio wysokiej temperaturze dwutlenek tytanu (TiO2. w atmosferze wodoru.Tak powstały nanoTi3O5 aktywowany laserowym światem ultrafioletowym ulega przekształceniu z materiału o cechach metalu, w materiał o właściwościach półprzewodnikowych. Co więcej, transformacja ta jest całkowicie odwracalna przy zastosowaniu lasera świecącego światłem UV o nieco innej długości fali.

Według autorów odkrycia, nowy materiał doskonale nadaje się do użycia, jako aktywna warstwa, w optycznych nośnikach danych o niewyobrażalnych dziś pojemnościach. Zamiana właściwości nanokryształków zachodzi w temperaturze pokojowej (około 2. stopnie Celsjusza), a moc lasera dokonującego aktywacji układu jest stosunkowo niska. Dodatkowo, zakres używanych długości fal (światło UV) umożliwia bardzo gęsty zapis danych.

Jak twierdzą naukowcy, nowy materiał pozwala na zgromadzenie 1 TB danych na powierzchni kilku centymetrów kwadratowych. Dzięki temu, odpowiednik płyty DVD lub CD z nowo opracowanym nanonośnikiem mógłby pomieścić dane z 500 płyt Blu-ray.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)