1 kilogram już nie jest tym samym co kiedyś. Naukowcy zmienili wzorzec

1 kg cukru, truskawek, wołowiny - kupujesz i mniej więcej wiesz, na jaką ilość towarów możesz liczyć. Ale dla naukowców to problem. Im nie wolno stosować przybliżeń ani zaokrągleń. Muszą dokładnie zdefiniować masę. Dlatego weszła w życie nowa, znacznie doskonalsza niż dotychczas definicja kilograma.

1 kilogram już nie jest tym samym co kiedyś. Naukowcy zmienili wzorzec
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
Piotr Urbaniak

22.05.2019 | aktual.: 22.05.2019 17:30

Pierwotny wzorzec kilograma ustanowiono we wrześniu 1889 roku na 1. Generalnej Konferencji Miar. Wzorcem tym stał się walec o średnicy 39,17 mm, wykonany ze stopu platyny (90 proc.) z irydem (10 proc.). Tak, aby zminimalizować wpływ czynników zewnętrznych.

Wzorzec przechowywano w sejfie Międzynarodowego Biura Miar i Wag w Sèvres koło Paryża, pod trzema kluczami. Został stamtąd wyjęty zaledwie trzykrotnie. Mimo wszystko jasnym było, że żaden odlew nie jest wieczny. Specjaliści obawiali się zniszczenia modelu.

Platyna nie utlenia się (nie rdzewieje) w powietrzu, ale ulega korozji m.in. poprzez siarkę, fluorowce, cyjanki i alkaloidy. Jednym ze związków zanieszczyszczających powietrze jest dwutlenek siarki.

Dlatego 16 listopada 2018 roku 26. Generalna Konferencja Miar podjęła decyzję o zmianie wzorca na zdefiniowany formułą matematyczną, do czego użyto tzw. stałej Plancka.

Zmianę, efektywnie, wprowadzono 20 maja 2019 roku. Efekt? Wzorzec kilograma nie jest już platynowo-irydowym walcem z pod Paryża. Teraz stanowi formułę matematyczną 6,62607015⋅10^(−34) kg⋅m^2⋅s^(−1).

wiadomościkilogramydefinicja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)