Platforma Samsung SmartTV - prawdziwie internetowy telewizor

Dlaczego „prawdziwie”? Dlatego że do tej pory internet był tylko dodatkiem do telewizora, a Samsung swoją nową serią telewizorów sprawił, że stał się jego integralną częścią. Naszym zdaniem to właśnie SmartTV wyznacza ścieżkę, którą w najbliższej przyszłości będą podążać inni producenci. Platforma jest bardzo rozbudowana, dobrze przemyślana i łatwo przewidzieć, w jakim kierunku będzie się rozwijać. Testowaliśmy ją blisko miesiąc i musimy stwierdzić, że była to czysta przyjemność.

Platforma Samsung SmartTV - prawdziwie internetowy telewizor
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

13.02.2012 | aktual.: 07.05.2012 15:50

Dlaczego „prawdziwie”? Dlatego że do tej pory internet był tylko dodatkiem do telewizora, a Samsung swoją nową serią telewizorów sprawił, że stał się on jego integralną częścią. Naszym zdaniem to właśnie SmartTV wyznacza ścieżkę, którą w najbliższej przyszłości będą podążać inni producenci. Platforma jest bardzo rozbudowana, dobrze przemyślana i łatwo przewidzieć, w jakim kierunku będzie się rozwijać. Testowaliśmy ją blisko miesiąc i musimy stwierdzić, że była to czysta przyjemność.

Pierwsza linia telewizorów SmartTV pojawiła się dopiero w zeszłym roku. Wcześniejsze modele dawały możliwość przeglądania sieci, lecz w bardzo ograniczonej formie. Dziś surfowanie po stronach jest tylko dodatkiem do wielu zaawansowanych funkcji internetowych stworzonych specjalnie z myślą o telewizorach. Oprócz wbudowanej nagrywarki treści multimedialnych czy funkcji społecznościowych, możemy rozbudowywać nasz system w dość dowolny sposób poprzez sklep z aplikacjami. Oczywiście wiele z nich ściągniemy bezpłatnie.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Telewizor

Do naszych testów platformy SmartTV otrzymaliśmy telewizor Samsung UE46D8000YS, czyli dość nowoczesny panel LCD-LED Full HD 3D, który może pochwalić się niezłymi parametrami wyświetlania. Nie chcemy zbyt wiele uwagi poświęcać telewizorowi, więc ograniczymy się do stwierdzenia, że jedyną wadą, jaką zauważyliśmy, która w sposób dość znaczny wpływała na jakość odbioru, to bardzo nierówne podświetlenie matrycy. Dokładną specyfikację techniczną tego modelu można zobaczyć pod tym adresem.

Pilot

Gwarantujemy, że dość szybko najważniejszym przyciskiem na waszym pilocie stanie się Smart Hub, który przełącza nas do widoku panelu zarządzającego wszystkimi funkcjami multimedialnymi telewizora.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Gwarantujemy również, że gdy tylko zaczniemy używać bardziej zaawansowanych funkcji, sam pilot stanie się naszą największą bolączką. Dlatego właśnie warto zapoznać się z odpowiednimi aplikacjami na smartfony z systemem Android. Jedna z nich to SamyGo, pozwalająca na zarządzanie urządzeniem poprzez sieć WiFi. Druga – Samsung Remote –. wygodna aplikacja wykorzystująca moduł Bluetooth. Bez względu na to, którą z nich wybierzemy, obie sprawią, że poszukiwanie interesujących nas materiałów, wpisywanie loginów i haseł czy korzystanie z wbudowanej przeglądarki WWW stanie się dużo przyjemniejsze.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Łącze internetowe

Oczywiście przed skorzystaniem z funkcji sieciowych telewizora jesteśmy zmuszeni zapewnić mu dostęp do internetu. Mamy dwie możliwości –. zaopatrzyć się w kabel z wtyczkami RJ-45 do podłączenia odbiornika do routera, bądź skonfigurować połączenie bezprzewodowe (telewizor przeprowadzi nas przez ten proces krok po kroku). Nasze łącze musi spełniać minimalne wymagania, które pozwolą nam użytkować bez problemu treści multimedialne najwyższej jakości. Przyjmuje się, że przepustowość łącza nie może być niższa niż 2 Mb/s. Jednak dla komfortowego odbioru materiału Full HD 3D, zalecamy opcję 4 Mb/s lub wyższą.

Smart Hub

Smart Hub podzielono na kilka pól. W standardowym widoku znajdziemy miniaturę wyświetlanego akurat w tle kanału w lewym górnym rogu ekranu. W prawym górnym rogu znajduje się pole przeznaczone do promocji najnowszych aplikacji w sklepie Samsung Apps. Poniżej pokażą nam się dwa podłużne pola –. mniejsze górne, dla wyróżnionych aplikacji zainstalowanych w pamięci naszego telewizora, oraz większe dolne, gdzie widnieje lista wszystkich naszych aplikacji. Na samym dole mamy dostęp do prostego menu, którym możemy posłużyć się, kiedy będziemy chcieli zmienić kolejność wyświetlanych aplikacji, usunąć je, pogrupować w foldery itd. W tym samym miejscu logujemy się do swojego konta Samsung (jeśli go nie mamy – stwórzmy, przyda się chociażby do obsługi sklepu z aplikacjami). Dane wpisujemy tylko raz, później platforma będzie logowała nas automatycznie.

Jednak najważniejszym dla nas polem będzie usytuowane w centralnej górnej części ekranu pole Szukaj. Po wpisaniu pożądanej frazy będziemy mieli możliwość przeszukania zasobów internetu, zawartości naszych aplikacji, historii wcześniejszych wyszukiwań, a ponadto otrzymamy listę sugerowanych wyników i najbardziej podobnych często wyszukiwanych fraz.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)
Obraz
© Już podczas korzystania z opcji Szukaj poczujemy tęsknotę za pełną klawiaturą QWERTY. (fot. Materiały prasowe)
Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Przeglądarka internetowa

Pierwszą aplikacją, z jaką należy się zapoznać, jest przeglądarka WWW. Niestety, mamy do niej poważne zastrzeżenia. Designerzy zrobili wszystko, żeby była ona przyjazna dla pilota telewizyjnego i w tym względzie nie możemy się do niej przyczepić. Także jakość wyświetlania stron internetowych jest zadowalająca –. przeglądarka radzi sobie z technologią Flash i w sposób poprawny wyświetla większość serwisów. Jednak martwi jej wydajność. Przez przeważającą część czasu mamy do czynienia z półsekundowym opóźnieniem od momentu wciśnięcia przycisku na pilocie, do momentu wykonania polecenia. To sprawia, że pisanie staje się jeszcze bardziej uciążliwe niż zwykle (częste pomyłki przy wyborze literki), a cała czynność przeciąga się w nieskończoność. Jest to na tyle irytujące, że w celu sprawdzenia nawet prostej informacji wolimy włączyć komputer lub użyć smartfona, niż korzystać z wbudowanej w telewizor przeglądarki. Szkoda. Mamy nadzieję, że kolejne aktualizacje SmartTV zniwelują ten problem.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)
Obraz
© W łatwy sposób możemy powiększyć lub zmniejszyć wyświetlaną stronę. (fot. Materiały prasowe)

Funkcje społecznościowe

Ważnym elementem platformy są jej funkcje społecznościowe. Oprócz natywnych aplikacji portali takich jak Facebook czy Twitter, możemy korzystać także z SocialTV. Polega to na wymienianiu się spostrzeżeniami na temat oglądanego właśnie programu ze znajomymi z naszych ulubionych serwisów społecznościowych.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)
Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Warto wspomnieć także o możliwości skorzystania z komunikatorów. Jeśli nasz telewizor jest wyposażony w kamerę, bądź mamy zamiar dokupić tego rodzaju akcesorium –. z pewnością korzystanie wraz z całą rodziną ze Skype’a na kilkudziesięciocalowym wyświetlaczu (pamiętajmy, że od niedawna Skype wspiera rozdzielczość 1080p) sprawi nam wiele frajdy.

Aplikacje z treściami multimedialnymi

Wbrew pozorom najważniejszą z nich nie będzie YouTube on TV, która pozwoli nam między innymi na oglądanie filmów Full HD 3D. Oprócz tej standardowej aplikacji, mamy do dyspozycji szereg innych, dzięki którym obejrzymy (liczba z reklamy Samsunga –. sami odpuściliśmy sobie liczenie) 28 850 filmów, seriali i programów telewizyjnych. Wszystkie za darmo i z polskim lektorem (bądź napisami). Zbiór ten naprawdę robi wrażenie.

Aplikacje, z których będziemy korzystać najczęściej, to:
Ipla – bardzo ciekawy zbiór filmów, seriali, programów, materiałów newsowych i muzycznych. Za jej pomocą obejrzeliśmy m. in. film _ Między słowami _ (5 zł), _ Maczeta _ (7 zł) czy polski serial _ Ekipa _ (bezpłatny).
iplex.pl – zbiór w strukturze dość podobny do Ipli, choć oczywiście różniący się materiałem. Dzięki niej obejrzymy setki darmowych filmów, jednak będziemy musieli liczyć się z reklamami.
tvn player – dostęp do wszystkich seriali emitowanych przez telewizję TVN (wszystkie odcinki wszystkich sezonów). Jakby tego było mało, mamy tu także inne produkcje stacji – programy telewizyjne (rozrywkowe i publicystyczne), filmy fabularne, a także kilka pozycji dla najmłodszych. Wszystko to aktualizowane na bieżąco.
WP.TV –. newsy z Polski i ze świata oraz mnóstwo rozrywki.

Ponadto możemy zainstalować aplikacje newsowe (np. najpopularniejszych polskich portali, BBC, PAP) czy radiowe (np. Czwórka, Tuba.fm). Aplikacja Telewizji Polskiej (VOD.TV.PL), mimo wielu prób naprawy, konsekwentnie odmawiała nam posłuszeństwa, więc o jej działaniu nie możemy się wypowiedzieć. Aby obejrzeć w trójwymiarze trailery najnowszych filmów, w Samsung Apps możemy poszukać np. aplikacji Explore 3D.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Podczas wyświetlania materiałów 3. ze SmartTV kilka razy zdarzyło się, że system uległ zawieszeniu. Problem jednak zniknął po aktualizacji oprogramowania.

Samsung Apps

Oczywiście po pewnym czasie będziemy chcieli wyposażyć nasz telewizor w więcej aplikacji. Posłuży nam do tego Samsung Apps –. sklep z ponad 300 propozycjami, którego zbiory są systematycznie powiększane.

Jego obsługa jest bardzo prosta –. uruchamiamy go za pomocą wspomnianego wcześniej pola w górnym prawym rogu głównej strony Smart Hub. Ukazuje się naszym oczom taki obraz:

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Wybieramy najpierw kategorię, a następnie pożądaną aplikację i potwierdzamy wybór środkowym przyciskiem nawigacji na pilocie.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Teraz wystarczy wcisnąć przycisk Pobierz (Download Now) i aplikacja zostanie automatycznie zainstalowana. Od tej chwili jest ona dostępna na naszej liście wszystkich aplikacji.

Odtwarzanie multimediów z innych urządzeń

Do naszej dyspozycji pozostaje złącze USB, które SmartTV wykorzystuje w najlepszy możliwy sposób. Oczywiście do połączenia z innymi urządzeniami możemy użyć również modułu WiFi.

Oprócz standardowych aplikacji Wideo (Videos), Zdjęcia (Photos) czy Muzyka (Music), jest także AllShare oraz inne programy pozwalające nam odtwarzać zawartość dysków naszych domowych komputerów czy telefonów komórkowych. Dzięki takim rozwiązaniom, będziemy mogli niekiedy odtworzyć nawet takie typy plików, których telewizor teoretycznie nie obsługuje. Tak będzie w przypadku np. plików .mov, do których nie są dostępne kodeki.

Bardzo dobre wrażenie zrobił na nas fakt, że telewizor bez problemu połączył się z iPhone’em i wyświetlił zawartość jego katalogu z multimediami. Jak wiemy –. urządzenia konkurencyjnych firm często mają z tym problem. Duży plus dla Samsunga.

Zdjęcia i filmy są pokazywane w formie pogrupowanych miniatur. W zależności od szybkości połączenia oraz jakości multimediów, różny będzie czas wczytywania poszczególnych katalogów. Także przeglądanie zdjęć jedno po drugim potrwa trochę czasu, ponieważ każde zdjęcie potrzebuje chwili na załadowanie. Nie jest to jednak uciążliwe w przypadku fotografii o standardowej dla amatorskich aparatów rozdzielczości.

Dla użytkowników telefonów z Androidem ciekawą opcją jest aplikacja SwipeIT, która pozwala w prosty sposób „przesuwać”. zawartość wyświetlacza telefonu na ekran telewizora. Jej działanie pokazuje poniższy film.

Posiadaczom smartfonów z systemem Google polecamy również zapoznanie się z aplikacją SmartView. Dzięki niej będziecie mogli oglądać aktualnie wyświetlane na telewizorze obrazy (np. program telewizyjny) na waszym telefonie. Na ten czas możecie wygasić duży ekran (opcja znajduje się w menu aplikacji) i cieszyć się przenośnym odbiornikiem telewizyjnym.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Podsumowanie

Powiemy szczerze: jesteśmy zachwyceni platformą SmartTV. Ma ona dopiero rok, ale to co już w tej chwili oferuje, pozwala nam z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość.

Powiemy więcej: jest to przyszłość telewizji w ogóle, ponieważ już teraz pojawiają się głosy, że tego typu projekty mogą całkowicie zmienić sposób, w jaki odbieramy to medium. Będziemy kibicować tym zmianom, ponieważ uważamy, że całkowita personalizacja przekazu jest gwarantem, że siedząc przed telewizorem nie będziemy ani przez chwilę tracić czasu, a pochłaniać będziemy jedynie te treści, które rzeczywiście są dla nas cenne. Swoją platformą Samsung wprowadza ten rodzaj rozrywki na wyższy poziom. Po miesiącu spędzonym ze SmartTV, nie chcemy już z tego poziomu rezygnować.

Ocena: 9/10

Zalety:

  • bogactwo multimediów,
  • sklep z aplikacjami,
  • szybki rozwój platformy, coraz większa liczba aplikacji,
  • przejrzystość i intuicyjność systemu,
  • duże możliwości połączeń z różnymi urządzeniami.

Wady:

- wolna przeglądarka WWW,
- zawieszanie się systemu (występuje rzadko i w specyficznych przypadkach),
- kiedy raz zacznie się używać, wymaga się od niego coraz więcej!

jg

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (84)