MeeGo 1.0 wydane - alternatywa dla netbooków

Posiadasz netbooka lub zamierzasz go nabyć, jednak nie jesteś zadowolony z tego, jak sprawdza się na nim Windows? Właśnie ukazała się alternatywa - wersja 1.0 systemu operacyjnego MeeGo. Oferuje on zupełnie inny interfejs dostosowany do urządzeń o niewielkiej przekątnej wyświetlacza, a także stabilny rdzeń dla deweloperów chcących tworzyć pod ten system aplikacje

MeeGo 1.0 wydane - alternatywa dla netbooków
Źródło zdjęć: © MeeGo

Posiadasz netbooka lub zamierzasz go nabyć, jednak nie jesteś zadowolony z tego, jak sprawdza się na nim Windows? Właśnie ukazała się alternatywa - wersja 1.0 systemu operacyjnego MeeGo. Oferuje on zupełnie inny interfejs dostosowany do urządzeń o niewielkiej przekątnej wyświetlacza, a także stabilny rdzeń dla deweloperów chcących tworzyć pod ten system aplikacje.

MeeGo powstało z połączenia i, bazującej na Debianie, platformy Maemo stworzonej przez Nokię.

Obraz
© (fot. MeeGo)

Na pierwszy rzut oka, MeeGo 1.0 niewiele różni się od Moblina 2.1. na bazie, którego powstał. Na górze systemu znajduje się pasek, na którym umieszczono zakładki. Pierwszą z nich, a zarazem jednym z bardziej charakterystycznych elementów systemu jest tzw. "Myzone", czyli swoisty dashboard, na którym wyświetlają się przydatne informacje. Znajduje się tam kalendarz z funkcją pokazywania zbliżających się notatek (spotkań, urodzin znajomych, rzeczy z listy "do zrobienia"), wyświetlane w formie miniatur ostatnio otwarte dokumenty, strony internetowe, a także zdarzenia z takich społeczności, jak Last.fm czy Twitter. Znajdziemy tu również okno z ikonami ulubionych aplikacji. Wśród kolejnych zakładek znajdują się m.in. kontakty, odtwarzacz multimedialny, przeglądarka internetowa, zakładka społecznościowa, aplikacje, a także zakładki łączności - Bluetooth i połączeń sieciowych. Pasek dopełnia status
baterii i zegarek.

System operacyjny wspiera całą listę języków (w tym również polski). Został zoptymalizowany pod kątem oszczędności energii, co dla urządzeń mobilnych jest kluczowe. Na domyślną przeglądarkę wybrany został Google Chrome. System wspiera oczywiście technologie Bluetooth, Wi-Fi, a także 3G.

Wspólne dziecko Nokii i Intela zostało przetestowane na różnych sprzętach: Asus EeePC 901, 1000H, 1005HA, 1008HA, EeePC 1005PE, Eeetop ET1602; Dell mini10v, Inspiron Mini 1012; Acer Aspire One D250, AO532-21S, Revo GN40, Aspire 5740-6025; Lenovo S10; MSI U130, AE1900; HP mini 210-1044; Toshiba NB302.

Przyszłość MeeGo może być świetlana; pracuje nad nim bowiem dwóch gigantów (Intel i Nokia), a do tego wspiera go Linux Foundation, zajmujące się przyspieszeniem rozwoju rozwiązań linuksowych. Już teraz, firmy z różnych sektorów ogłosiły swoje zaangażowanie i uczestnictwo w projekcie MeeGo. Wydanie MeeGo 1.1 zostało zaplanowane na październik tego roku i wprowadzi wsparcie dla urządzeń dotykowych, takich jak m.in. tablety czy nawigacje samochodowe.

_ (Michał Nowakowski) _

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)