Czy podróż z Warszawy do Wrocławia w kilkanaście minut jest możliwa? Polacy w drugim etapie konkursu Hyperloop

Czy podróż z Warszawy do Wrocławia w kilkanaście minut jest możliwa? Polacy w drugim etapie konkursu Hyperloop

Czy podróż z Warszawy do Wrocławia w kilkanaście minut jest możliwa? Polacy w drugim etapie konkursu Hyperloop
Źródło zdjęć: © Hyper Poland | Hyper Poland
Bolesław Breczko
19.01.2017 14:27, aktualizacja: 19.01.2017 16:06

Polski zespół projektantów Hyper Poland zakwalifikował się do półfinału konkursu Hyperloop One Global Challenge. Zaproponowana przez nich trasa z Wrocławia do Warszawy skróciłaby podróż między tymi miastami do kilkunastu minut.

Idea Hyperloop, czyli pociągów próżniowych, została zapoczątkowana przez Elona Muska, szefa Tesli i SpaceX. Wg jego pomysłu wagony z ludźmi i towarami podróżowałyby z prędkością zbliżoną do prędkości karabinowego pocisku, w specjalnych próżniowych tubach. Istnieje tylko jeden zasadniczy problem. Technologia potrzebna do skonstruowania Hyperloopa albo nie istnieje, albo nie została jeszcze nigdy wykorzystana na taką skalę.

Obraz
© AFP | Steve Marcus,Nicholas Buer

Dwie firmy, Hyperloop Transport Technologies i Hyperloop One, pracują nad rozwiązaniami potrzebnymi do budowy superszybkich pociągów. To właśnie Hyperloop One zorganizowała konkurs Global Challenge, w którym wzięło udział ponad dwa i pół tysiąca zespołów. Musiały one zaproponować miejsce, w którym mógłby w przyszłości powstać Hyperloop. Polska ekipa Hyper Poland zgłosiła swój pomysł połączenia Wrocławia z Warszawą i jako jedna z 35 przeszła do drugiego etapu.

Zwycięzca konkursu Hyperloop One Global Challenge ma zostać ogłoszony w maju. Ale najlepszy projekt nie zostanie zrealizowany. Jak wspomniałem wcześniej, nie ma na razie takiej technologii. Celem konkursu jest za to zebranie najlepszych projektantów i inżynierów z całego świata, którzy mogą przyczynić się do rozwoju idei Hyperloop.

Obraz
© Hyper Poland | Hyper Poland

Oprócz powyższego konkursu zespół Hyper Poland bierze też udział w organizowanym przez SpaceX, Hyper Pod Comptetition, konkursie konstruktorów superszybkich wagonów. Także tutaj polski zespół przeszedł do drugiego etapu, który obejmuje budowę maszyn w pełnej skali i testów prędkości na budowanym przez SpaceX torze. Ten etap ma zostać rozegrany pod koniec stycznia i latem 2017 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)