Zobacz, gdzie można obserwować "Krwawy Księżyc". Atrakcje będą w wielu miejscach Polski

To będzie najdłuższe zaćmienie za naszego życia. W piątek 27 lipca od 21.30 Księżyc "zniknie" z nieboskłonu na godzinę i 43 minuty. Polskie miasta już przygotowują się do oglądania tego zjawiska, organizując mniejsze i większe wydarzenia związane z oglądaniem zaćmienia.

Zobacz, gdzie można obserwować "Krwawy Księżyc". Atrakcje będą w wielu miejscach Polski
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Grygiel
Grzegorz Burtan

26.07.2018 | aktual.: 26.07.2018 15:16

Zaćmienie Księżyca w Szczecinie

Jedno z najciekawszych wydarzeń będzie miało miejsce w Szczecinie. Tam na Wałach Chrobrego będzie można oglądać "Krwawy Księżyc" nie tylko gołym okiem, ale również przez udostępnione na miejscu lornetki i teleskopy. Największą atrakcją ma być jednak co innego.

"Nie zabraknie na Wałach Chrobrego największego teleskopu amatorskiego w Polsce - Sowy - olbrzyma o średnicy lustra aż 60 cm i wysokości ponad 2 m! Mniejsze instrumenty również są niczego sobie - zdecydowanie warto przez nie oglądać, szczególnie że obiektów do obserwacji będziemy mieli mnóstwo!" - opisują organizatorzy spotkania.

Zaćmienie Księżyca w Bieszczadach

Tymczasem przenieśmy się na drugi koniec Polski, a konkretnie w Bieszczady. Jak mówi przenicowany już dowcip, to tam uciekają ludzie, którzy rzucają wszystko. Nie trzeba jednak odczuwać egzystencjalnego zmęczenia, by udać się w ten weekend. W gminie Lutowiska znajduje się bowiem park gwiezdnego nieba. Czyli obszar terenu objęty ochroną przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem. Z okazji zaćmienia organizatorzy zapewniają między innymi stoiska, duże teleskopy, lornetki, krzesła, transmisję zaćmienia przez teleskop na ekranie za pomocą kamery astronomicznej i inne niespodzianki.

Zaćmienie Księżyca w Sudetach

Z południowego wschodu przenieśmy się na południowy zachód, a konkretnie w pasmo Sudetów. W Górach Izerskich także otwarto park ciemnego nieba. Pomysłodawcy inicjatywy przygotowali również specjalne wydarzenie, które odbędzie się na Stacji Turystycznej Orle. Wszystko to będzie można oglądać przez teleskopy. O godzinie 20:00 odbędzie się krótka prelekcja związana z zaćmieniem Księżyca, a ok. godz. 21:00 rozpoczną się obserwacje.

Jak mówi cytowany przez serwis "Nasze Miasto" dr Dawid Moździerski, współorganizator wydarzenia, wisienką na torcie będzie bardzo jasny Mars, który tej nocy maksymalnie zbliży się do Ziemi. Przez blisko półtorej godziny na niebie widoczny będzie Krwawy Księżyc i jasny, czerwony Mars.

Zaćmienie Księżyca w Warszawie

Powróćmy na chwilę do większych miast. W Warszawie mieszkańcy stolicy uzyskają wsparcie od Centrum Nauki Kopernik i Stadionu Narodowego. "Specjalnie na tę okazję, dzięki uprzejmości PGE, wyłączone zostanie oświetlenie stadionu, aby zaćmienie było lepiej widoczne. Na miejscu przygotujemy teleskopy, a nasi prezenterzy w ciekawy i naukowy sposób opowiedzą o tym rzadkim zjawisku" – chwalą się organizatorzy z CNK. To akurat wielka zaleta, bo Warszawa ma wyjątkowo duże zanieczyszczenie świetlne.

Zaćmienie Księżyca na Śląsku

Na koniec kolejne propozycje z dołu Polski, a konkretnie Jaworzna oraz Sopotni Wielkiej. W śląskich miastach wydarzenia organizuje odpowiednio Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera, w drugim natomiast będzie możliwe zwiedzanie kopuły Obserwatorium Astronomicznego z teleskopem systemu Schmidt-Cassegrain marki Celestron, jednego z największych w regionie. Dodatkowo koordynatorzy będą omawiać jego budowę, obsługę i zastosowanie.

Oczywiście miejsc do oglądania "Krwawego Księżyca" jest znacznie więcej. Klucz jest prosty – najlepiej nadaje się do tego południe i południowy wschód Polski, w parkach krajobrazowych, narodowych i na wsiach, gdzie nie ma tylu świateł. A jeśli nie możemy jechać nigdzie dalej, poszukajmy miejsca pod miastem. Tam też będzie można spokojnie oglądać to zjawisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (426)