Znaleźli to w pobliżu wraku Titanica. Obiekt "tętni życiem"
26.10.2022 15:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Uczestnicy ekspedycji oceanicznej, OceanGate Expeditions, zidentyfikowali w pobliżu wraku Titanica tajemniczy obiekt, który – ich zdaniem – "tętni życiem". Jak podaje Polska Agencja Prasowa, po raz pierwszy zauważono go w 1998 r. dzięki sonarowi.
Brytyjski transatlantyk Titanic zatonął w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 r. Podczas rejsu do Nowego Jorku statek zderzył się z górą lodową. W katastrofie Titanica zginęło 2228 pasażerów, uratować zdołało się tylko 730.
Nieoczekiwany obiekt w pobliżu Titanica
W 1998 r. sonar zauważył nieopodal wraku tajemniczy obiekt. Podczas jednej z tegorocznych wypraw zespół OceanGate Expeditions, w skład którego wchodził weteran morskich eksploracji Paul Henry Nargeolet, zbadał zagadkowe znalezisko.
"Nie wiedzieliśmy, co odkryjemy. Sonar mógł wskazywać na dowolnie wiele rzeczy, w tym potencjalnie kolejny wrak statku. Szukałem okazji do zbadania tego dużego obiektu, który pojawił się na sonarze tak dawno temu" – poinformował Nargeolet w wydanym komunikacie prasowym. Okazało się, że tajemnicze znalezisko nie zostało stworzone przez człowieka.
"Nie był to kolejny wrak statku. Zamiast tego zespół odkrył nieoczekiwaną formację wulkaniczną na głębokości 2900 metrów. Nargeolet ocenił, że >>tętni w niej tak wiele życia<<" – podał portal "Huffpost", cytowany przez PAP. Warto nadmienić, że Nargeolet, który służył 25 lat we francuskiej marynarce wojennej, a w przeszłości był również nurkiem operującym na dużych głębokościach, jako pierwszy dostrzegł na sonarze zidentyfikowany obecnie obiekt.
Dr Steve W. Ross, główny naukowiec OceanGate Expeditions oraz profesor University of North Carolina i specjalista w dziedzinie nauki o morzu przyznał, że jego zespół jest zdumiony "różnorodnością gąbek, koralowców bambusowych, innych koralowców zimnowodnych, homarów (squat lobsters) i ryb, które mnożą się na głębokości 2900 metrów w północnym Oceanie Atlantyckim". W ocenie naukowca odkrycie pozwoli porównać nieznany dotąd ekosystem z tym, który wytworzył się na sztucznej rafie, jaką stał się wrak Titanica.
Adam Gaafar, dziennikarz Wirtualnej Polski