Ziemia. Gateway Earth - kosmiczna stacja recyklingu ma być gotowa już niebawem

Ziemia. Gateway Earth - kosmiczna stacja recyklingu ma być gotowa już niebawem
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

05.08.2019 12:29, aktual.: 05.08.2019 12:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy od dłuższego czasu zastanawiają się, jak pozbyć się zalegających, niedziałających satelitów z orbity Ziemi. Rozwiązaniem na problem narastających kosmicznych śmieci ma być stacja recyklingu Gateway Earth.

Szacuje się, że wokół Ziemi krąży ok. 22 tys. dużych obiektów, wliczając w to zarówno sprawne satelity, jak i kosmiczne śmieci - niedziałające części czy pozostałości po rakietach kosmicznych. A ponieważ problem zaczyna narastać, naukowcy pracują nad rozwiązaniem Gateway Earth.

Gateway Earth to projekt zakładający umieszczenie w kosmosie stacji recyklingu odpadów. Jej zadaniem byłoby przetwarzanie orbitujących wokół Ziemi śmieci. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to Gateway Earth byłby gotowy i uruchomiony już w 2050 roku.

Gateway Earth - co zyskamy, dzięki kosmicznej stacji recyklingu?

Naukowcy są zdania, że z materiałów uzyskanych poprzez recykling kosmicznych odpadów, można by tworzyć części zapasowe dla stacji Gateway Earth. W tym celu twórcy planują skorzystać z technologii druku 3D, by np. z odpadów stworzyć osłony przed promieniowaniem. Z kolei stare panele słoneczne mogły by zasilić stację.

Co więcej, naukowcy zauważają, że ponowne przetworzenie satelitów czy innych niesprawnych części krążących po orbicie, może pomóc także przy zakładaniu bazy kosmicznej np. na Księżycu. Korzystanie z tego, co już się unosi w przestrzeni kosmicznej oznacza zmniejszenie kosztów uruchomienia kolejnych projektów.

Kolejną korzyścią jest możliwość wykorzystania sprzętu, który wciąż działa a znajduje się na satelitach, które nie są już obsługiwane. Chodzi chociażby o kamery - niektóre najbardziej zaawansowane modele znajdują się w kosmosie. Można je ponownie zainstalować na Gateway Earth lub nowych satelitach, aby skanować przestrzeń w poszukiwaniu asteroid, które mogłyby zderzyć się z Ziemią.

Gateway Earth - nie tylko stacja recyklingu

Co ciekawe, Gateway Earth planuje z czasem rozszerzyć swoją działalność i zarabiać, prowadząc kosmiczny hotel. Dodatkowo będzie miejscem, gdzie będą budowane nowe satelity oraz posłuży jako centrum paliwowe dla statków kosmicznych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)