Zbyt wysokie napięcie pamięci może zabić Nehalema

Nowa platforma Intela oparta na chipsecie X58 oraz procesorach Core i7 (Nehalem) stanowić miała istny raj dla wszystkich użytkowników parających się zajęciem zwanym overclockingiem. CPU Core i7 wykonane w procesie technologicznym 45 nm powinny bardzo dobrze się podkręcać. Jednak sam procesor to nie wszystko. W celu osiągnięcia optymalnej wydajności należałoby zwiększyć częstotliwość pamięci, a co za tym idzie także jej napięcie. Niestety, według najnowszych informacji pochodzących od Intela, napięcie RAMu wyższe niż 1,65 V może zniszczyć procesor. I co teraz?

Zbyt wysokie napięcie pamięci może zabić Nehalema

Zacznijmy od początku. Wiadomym powszechnie jest, iż zwiększanie napięcia któregokolwiek elementu komputera wiąże się z ryzykiem jego zniszczenia. Producenci przygotowują podzespoły i ustalają parametry ich pracy na bezpiecznym poziomie. Overclocking, tudzież OC nie objęty jest gwarancją i wszystkie działania wykonujemy na własne ryzyko.

Obraz
© Ostrzeżenie na płycie głównej (fot. IDG)

Nowa platforma Intela , jawiąca się jako idealna podstawa do stworzenia komputera, z którego można "wycisnąć" o wiele więcej, posiada niestety pewne ograniczenia związane z napięciem pamięci operacyjnej. Według serwisu Inquirer wartość 1,65 V jest barierą, po której przekroczeniu ryzykujemy uszkodzenie procesora. Nie jest to dobra wiadomość dla oveclockerów, gdyż drogie pamięci typu DDr3 przeznaczone dla entuzjastów podkręcania wymagają często wyższego napięcia, dla przykładu kości OCZ Reaper potrzebują 1,9 V, a Corsair Dominator aż 2,1 V!

Firma Asus, której przedstawiciele potwierdzili, że informacje odnośnie bezpiecznego napięcia 1,65 V dla pamięci RAM otrzymała bezpośrednio od koncernu Intel już zastosowała się do zaleceń i umieściła odpowiednie ostrzeżenie na jednym z nowych modeli płyt głównych dla Core i7 (patrz zdjęcie), modelu P6T zbudowanym w oparciu o układ X58.

Niestety firma Intel nie wydała żadnego komentarza w tej sprawie i nie wiadomo tak naprawdę dlaczego wysokie napięcie pamięci może zniszczyć procesor.

Źródło artykułu:PC World Komputer
pamięćwiadomościprocesor
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)