Zbliża się "Krwawy Księżyc". Najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu

Zbliża się "Krwawy Księżyc". Najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu
Źródło zdjęć: © Getty Images | Abid Katib / Staff
Arkadiusz Stando

25.07.2018 11:10, aktual.: 25.07.2018 11:33

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już w piątek będziemy świadkami niesamowitego zjawiska. Przez ponad godzinę i 43 minuty księżyc ukryje się w cieniu Ziemi. Będzie to wyjątkowe zjawisko, gdyż pod świecącym na czerwono Księżycem pojawi się także Mars, który znajdzie się najbliżej Ziemi od 15 lat.

Krwawy Księżyc będzie najdłuższym zaćmieniem Księżyca tego stulecia. Całe zjawisko będzie można obserwować przez 1 godzinę i 43 minuty. Na polskim niebie "krwawy Księżyc" będzie widoczny od 21:30, a najlepszym widokiem będą cieszyć się mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Zaobserwują również zaćmienie częściowe, które odbędzie się chwilę wcześniej.

Niebiański spektakl rozpocznie się 27 lipca wieczorem. Już około godziny 20:30 Księżyc pojawi się na niebie. Rozpocznie się wówczas częściowe zaćmienie Księżyca. Do całkowitej fazy "krwawego Księżyca" poczekamy do około 21:30. Przez następną godzinę i 43 minuty będziemy świadkami niesamowitego zjawiska.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY

Jak do niego dochodzi? Kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii, nasz naturalny satelita chowa się za naszą planetą. Wtedy światło nie dociera do niego bezpośrednio ze Słońca. Na Księżyc pada wówczas światło załamane przez atmosferę ziemską, i stąd jego czerwonawa barwa. Do podobnego zjawiska dochodzi podczas zachodów Słońca.

Oprócz zaćmienia Księżyca, w tym samym czasie dojdzie do innego wyjątkowego zjawiska. Otóż Mars zbliży się do Ziemi na najbliższą odległość od 15 lat - 57,768 mln km. To zjawisko nazywa się wielką opozycją. Marsa, podobnie jak zaćmienie Księżyca, będzie można obserwować gołym okiem.

Piątkowe zaćmienie będzie najdłuższym w aktualnym stuleciu. Następne takie zaćmienie Księżyca czeka nas dopiero w 2123 roku. Dlatego postarajcie się nie przegapić tego zjawiska. Natomiast Mars najlepiej widoczny będzie 30-31 lipca. Aby rozróżnić go od gwiazd, wystarczy szukać obiektu, który nie migocze, a odbija światło stale.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (123)