Zbliża się "Krwawy Księżyc". Najdłuższe zaćmienie Księżyca w tym stuleciu
Już w piątek będziemy świadkami niesamowitego zjawiska. Przez ponad godzinę i 43 minuty księżyc ukryje się w cieniu Ziemi. Będzie to wyjątkowe zjawisko, gdyż pod świecącym na czerwono Księżycem pojawi się także Mars, który znajdzie się najbliżej Ziemi od 15 lat.
25.07.2018 | aktual.: 25.07.2018 11:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Krwawy Księżyc będzie najdłuższym zaćmieniem Księżyca tego stulecia. Całe zjawisko będzie można obserwować przez 1 godzinę i 43 minuty. Na polskim niebie "krwawy Księżyc" będzie widoczny od 21:30, a najlepszym widokiem będą cieszyć się mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Zaobserwują również zaćmienie częściowe, które odbędzie się chwilę wcześniej.
Niebiański spektakl rozpocznie się 27 lipca wieczorem. Już około godziny 20:30 Księżyc pojawi się na niebie. Rozpocznie się wówczas częściowe zaćmienie Księżyca. Do całkowitej fazy "krwawego Księżyca" poczekamy do około 21:30. Przez następną godzinę i 43 minuty będziemy świadkami niesamowitego zjawiska.
Jak do niego dochodzi? Kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdą się w jednej linii, nasz naturalny satelita chowa się za naszą planetą. Wtedy światło nie dociera do niego bezpośrednio ze Słońca. Na Księżyc pada wówczas światło załamane przez atmosferę ziemską, i stąd jego czerwonawa barwa. Do podobnego zjawiska dochodzi podczas zachodów Słońca.
Oprócz zaćmienia Księżyca, w tym samym czasie dojdzie do innego wyjątkowego zjawiska. Otóż Mars zbliży się do Ziemi na najbliższą odległość od 15 lat - 57,768 mln km. To zjawisko nazywa się wielką opozycją. Marsa, podobnie jak zaćmienie Księżyca, będzie można obserwować gołym okiem.
Piątkowe zaćmienie będzie najdłuższym w aktualnym stuleciu. Następne takie zaćmienie Księżyca czeka nas dopiero w 2123 roku. Dlatego postarajcie się nie przegapić tego zjawiska. Natomiast Mars najlepiej widoczny będzie 30-31 lipca. Aby rozróżnić go od gwiazd, wystarczy szukać obiektu, który nie migocze, a odbija światło stale.