Zbada Jowisz i jego księżyce. Polacy będą ważną częścią tego projektu

Zbada Jowisz i jego księżyce. Polacy będą ważną częścią tego projektu

Zbada Jowisz i jego księżyce. Polacy będą ważną częścią tego projektu
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Tomruen
19.12.2019 10:16

Już w 2022 roku startuje misja Jupiter Icy Moon Explorer (JUICE), której celem będzie zbadanie atmosfery Jowisza i jego księżyców. Swój wkład w budowę sondy będą mieli również polscy naukowcy.

Misja JUICE to pierwsza tak duża misja programu ESA Kosmiczna Wizja. O jej szczegółach pisaliśmy więcej tutaj, ale przypominamy, że głównym celem JUICE będzie zbadanie atmosfery Jowisza oraz jego księżyców. Naukowcy bacznie przyglądają się zwłaszcza Europie, na której potwierdzono obecność wody.

Satelita, który będzie zbierał niezbędne dane powstaje we współpracy naukowców i inżynierów z różnych krajów Europy. Również Polacy będą mieli niemały wkład w misję.

- Satelita będzie wyposażony w największe w historii międzyplanetarnych misji panele słoneczne o powierzchni 97 metrów kwadratowych - wyjaśnia doktor Ilona Wojtkiewicz, dyrektor rozwoju Sener Polska dla TVN24. Dodała również, że dzięki polskiemu projektowi Support Frame będzie możliwe bezpieczne zamontowanie tak dużych paneli.

To jednak nie koniec polskiego wkładu w misję JUICE. Polscy inżynierowie pracują w sumie nad czterema różnymi projektami, któych celem będzie wsparcie sondy, która wyruszy badać Jowisz i jego księżyce. I chociaż nie jest to pierwszy projekt ESA, w jaki zostali zaangażowani pracownicy Sener Polska, to zdecydowanie jest jednym z największych.

Wcześniej firma odpowiadała m.in. za jeden z kluczowych elementów łazika marsjańskiego o nazwie Pępowina. Jest to mechaniczno-elektryczne połączenie łazika z lądownikiem działających w ramach misji ExoMars.

Wszystkie elementy misji JUICE muszą być gotowe przed 20222 rokiem, ponieważ na jego połowę zaplanowano start sondy. Data została wyznaczona ze względu na wzajemne położenie Ziemi, Marsa i Wenus, co korzystnie wpłynie na podróż satelity na Jowisza. W okolicy gazowego giganta sonda znajdzie się w 2029 roku i będzie działać w jego obrębie co najmniej 3 lata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)