Zapraszamy na Trójmiejski Turniej Robotów na Politechnice Gdańskiej

Zapraszamy na Trójmiejski Turniej Robotów na Politechnice Gdańskiej

Zapraszamy na Trójmiejski Turniej Robotów na Politechnice Gdańskiej
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
15.04.2013 11:16, aktualizacja: 15.04.2013 12:09

Trójmiejski Turniej Robotów, jest wydarzeniem, które od 5 lat gromadzi miłośników robotyki z całej Polski. Organizatorzy, czyli Studenckie Koło Automatyków SKALP, pragną zainteresować swoim przedsięwzięciem jak najszersze grono odbiorców, co udaje im się z roku na rok coraz lepiej. W tym roku zawody odbędą się 20 kwietnia na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Zeszłoroczny turniej odwiedziły setki widzów, z czego dużą część stanowiły rodziny z dziećmi. Poza oglądaniem walk robotów sporym zainteresowaniem cieszyło się interaktywne stoisko z nowoczesnymi zabawkami.

Uczestnikami zawodów są młodzi ludzie ze wszystkich poziomów edukacji, od uczniów szkół podstawowych prezentujących swoje konstrukcje zbudowane z klocków LEGO Mindstorms do studentów tworzących swoje własne zaawansowane konstrukcje elektroniczne.

Zmagania prowadzone są w kilku konkurencjach. Obecnie jest to większość kategorii obecnych na innych liczących się zawodach w Europie. Poza dwoma podstawowymi kategoriami: Minisumo oraz LineFollower, pojawiają się także wersje LEGO tych konkurencji, pozostałe odmiany Sumo, kategoria Freestyle oraz Micromouse.

Jest wiele odmian kategorii Sumo różniących się regułami, jednak kilka zasad pozostaje bez zmian. Ring jest okrągły, a roboty są dwa. Przegrywa ten robot, który pierwszy spadnie z planszy. Najbardziej popularna odmiana ma wymiary 10x1. cm i masę do 500g. Pomimo że wydaje się to niewiele, walki są bardzo widowiskowe i bardzo często trwają tylko ułamki sekund.

W kategorii LineFollower cel jest prosty: trzeba być szybkim i dokładnym. Zadaniem robota jest jak najszybsze przejechanie trasy wyznaczonej czarną linią. W tym celu wykorzystywane są różne algorytmy poprawiające szybkość oraz dokładność sterowania. W celu poprawienia przyczepności zawodnicy bardzo często używają potężnych turbin, które przysysają konstrukcję do podłoża z siłą umożliwiającą jazdę nawet po ścianach.

Słowo MicroMouse powinno kojarzyć się z labiryntem. Konkurencja, nazwana na cześć faktu, że mysz odnajdzie drogę w dowolnym labiryncie, jeżeli na końcu będzie jej przysmak, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pozornie proste zadanie dojścia do wybranej strefy komplikuje fakt, że robot nie może dotykać ścianek. W celu wypełnienia tych zadań wykorzystywane są dokładne czujniki oraz inteligentne algorytmy wyszukiwania optymalnej trasy.

Freestyle. Styl dowolny. W tej kategorii pokazują się wszystkie roboty, które nie pasują do typów opisanych powyżej. Są to najbardziej skomplikowane konstrukcje prezentowane na turnieju oraz wzbudzające największy podziw. Oryginalność jest tu wysoko oceniana. Bardzo modne wśród amatorów robotyki są śmigłowce wielowirnikowe, roboty kroczące oraz manipulatory. Pomysłowość twórców oceniana jest przez specjalistyczny zespół sędziów, w którego skład wchodzą zarówno profesorowie jak i studenci.

Trójmiejski Turniej Robotów znany jest z panującej podczas zawodów pozytywnej atmosfery. Organizatorzy twierdzą, że każdy, kto posiada stworzonego o własnych siłach robota jest już zwycięzcą. Swoją pasją starają się dzielić z każdym, kto odwiedzi tego dnia Wydział ETI Politechniki Gdańskiej.

Kiedy: 20 kwietnia 2013. Gdzie: *Wydział ETI Politechniki Gdańskiej *

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)