Zapisy połączeń w internecie magazynowane przez rok

Zapisy połączeń w internecie magazynowane przez rok

Zapisy połączeń w internecie magazynowane przez rok
06.04.2009 14:05, aktualizacja: 06.04.2009 14:36

W poniedziałek weszły w życie w Wielkiej
Brytanii przepisy zobowiązujące operatorów internetu do
magazynowania przez rok danych dotyczących połączeń w sieci, e-
maili, rozmów telefonicznych za pośrednictwem internetu i
odwiedzanych stron.

Podobny obowiązek wprowadzono już wcześniej wobec operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej.

Obecnie na mocy dyrektywy UE w sprawie ujednolicenia zasad przechowywania danych telekomunikacyjnych, przyjętej z brytyjskiej inicjatywy po zamachach terrorystycznych w Londynie w lipcu 200. roku, ten sam wymóg rozszerzono na operatorów internetu.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Londyn proponował gromadzenie danych przez trzy lata, ale UE uznała, że to za długo i opowiedziała się za rocznym okresem.

Nowe przepisy nie zezwalają na gromadzenie treści e-maili, ani rozmów telefonicznych, ale nakazują operatorom telefonii komórkowej i internetu zapisywanie adresów IP, dat i czasu aktywności w internecie, długości rozmów za pośrednictwem internetu i wydzwanianych numerów.

"To, co było prywatną sferą życia, osobiste kontakty i zainteresowania, znalazło się w zasięgu zainteresowania państwa rozciągającego swoje kontrolne prerogatywy" - skomentował nowe przepisy Phil Booth z organizacji NO2ID prowadzącej akcję przeciwko wprowadzeniu dowodów tożsamości i rozbudowie osobowych baz danych.

"Wiedza o tym, że ktoś wysłał e-mail lub rozmawiał z kimś przez internet w zestawieniu z wiedzą o tym, kto był adresatem e-maila lub rozmówcą, może wiele wnieść. Nowe regulacje potencjalnie czynią taką informację dostępną licznym organizacjom rządowym i publicznym" - sądzi Sam Parr prawnik specjalizujący się w komunikacji z firmy Baker & McKenzie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (323)