Zakaz wykorzystywania plastiku może być szkodliwy dla środowiska. Szokujący raport
Presja kładziona na wycofanie plastikowych opakowań ze sklepów może okazać się złym rozwiązaniem. Z raportu Green Alliance wynika, że papierowe torby i szklane butelki nie są takie "eko", jak mogłoby się wydawać.
Eksperci coraz częściej kwestionują zasadność całkowitego wycofania plastiku z użytku. Ich zdaniem inne materiały są jeszcze gorsze dla środowiska. Tak przynajmniej wynika z raportu Green Alliance.
Czy plastik jest tak szkodliwy?
Na poparcie swojej tezy podają argument, zgodnie z którym to w przypadku papierowych toreb występuje wyższa emisja dwutlenku węgla niż w przypadku tych plastikowych. Dodatkowo papierowe torby są nietrwałe i trudno mówić o możliwościach ich wielokrotnego użytku.
Presja na wycofywanie plastikowych opakowań z obiegu wynika z obaw o rosnące zanieczyszczenie oceanów i ilość tworzyw sztucznych, które do nich trafiają.
Autorzy raportu są zdania, że konsekwencje zastąpienia plastiku innymi materiałami nie zostały właściwie ocenione. Przykładowo wycofywanie plastikowych butelek ze sprzedaży sprawia, że sklepy sprzedają więcej napojów w kartonach, które są powlekane tworzywami sztucznymi. Zakłada się, że trafią do recyklingu. Ale jak podaje Green Alliance, sama Wielka Brytania ma możliwość recyklingu tylko 1/3 powlekanych kartonów, które są w obiegu.
Ciekawe wnioski anonimowych badań
Green Alliance współpracuje z licznymi organizacjami zajmującymi się recyklingiem, aby badać, w jaki sposób sklepy reagują na obawy społeczne związane z zanieczyszczeniem oceanów.
- Wiele sklepów sprzedaje opakowania określane jako biodegradowalne lub kompostowalne – w rozmowie z BBC News powiedziała Libby Peake, rzeczniczka Green Aliance. Rzeczywistość jest jednak nieco inna.
Dodała, że w rzeczywistości takie opakowania mogą być kompostowane tylko w kompostowniku przemysłowym. Ale nawet, jak tam trafią, nie ma gwarancji, że zostaną w pełni "strawione".
Z raportu Green Alliance wynika, że ponad 80 proc. konsumentów uznaje, że biodegradowalne lub kompostowalne tworzywa sztuczne są przyjazne dla środowiska, ale niewiele wiedzą na temat tego, co oznaczają te terminy i jak należy z takimi opakowaniami postępować.
Problem dostrzegają sami sprzedawcy. Z raportu wynika, że oczekują od władz bardziej odważnych działań w zakresie recyklingu i informowania, co należy zrobić z poszczególnymi rodzajami opakowań. Nie każdy bowiem wie, że biodegradowalne czy kompostowalne odpady rozkładają się w inny sposób i nie powinno się ich mieszać z tymi "normalnymi".
- Spójna strategia dotycząca odpadów i zasobów to taka, w której priorytetem jest ograniczenie wpływu kupowanych przez nas produktów na środowisko, a nie tylko ograniczenie zużycia plastiku – przyznał jeden z detalistów.
Takiej strategii oczekują zarówno mieszkańcy Wielkiej Brytanii, jak i pozostałych państw Europy. Anglia zobowiązała się do przyjęcia unijnego planu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym, który zawiera o wiele bardziej rygorystyczne cele w zakresie recyklingu.