Żaba ze świńskim nosem. Zobacz zdjęcia nietuzinkowego płaza

Żaba ze świńskim nosem. Zobacz zdjęcia nietuzinkowego płaza

Żaba ze świńskim nosem. Zobacz zdjęcia nietuzinkowego płaza
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY-SA
17.11.2019 11:11

Naukowcy zaobserwowali niezwykły gatunek żaby występujący w górach w Indiach. Ma błyszczącą, purpurową skórę, jasnoniebieski pierścień wokół oczu i świński nos.

Nasikabatrachus bhupathi, czyli fioletowa żaba Bhupathy została odkryta zaledwie dwa lata temu, ale do dzisiaj stanowi rzadki okaz, który niewątpliwie przyciąga uwagę.

Chociaż jej wygląd może wydawać się dziwny, to jest wynikiem zmian ewolucyjnych, dzięki którym płaz jest doskonale przystosowany do panujących wokół warunków. Małe oczy, długi pysk i krótkie kończyny pomagają żabie przetrwać pod ziemią.

Obraz
© Wikimedia Commons CC BY-SA

Co ciekawe, fioletowa żaba wykorzystuje swój długi język, wysuwający się ze spiczastego pyska, do łapania mrówek i termitów. Fioletowa żaba Bhupathy jest drugim członkiem rodziny, do którego należy także inna żaba - N. sahyadrensis, odnaleziona w Indiach w 2003 roku.

Fioletowa żaba poza wyglądem jest wyjątkowa jeszcze pod innym względem. Kiedy zaczyna się w Indiach pora monsunowa, samce zaczynają głośno dzwonić spod piasku w górskich potokach. Następnie łączą się z samicami w strumieniach, gdzie te składają zapłodnione jaja.

Po wykluciu kijanki, inaczej niż u innych żab, przylegają do skał koło wodospadów i żerują na glonach z pomocą małych zębów. Po zakończeniu okresu larwalnego żaby opuszczają powierzchnię i resztę życia spędzają pod ziemią.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)