Za kulisami - czyli jak powstawał Canon EOS 7D

Firma Canon Inc. z Japonii tworzy jednoobiektywowe aparaty lustrzane (SLR) od ponad 50 lat, jest powszechnie uznawana za światowego lidera w zakresie technologii rejestracji obrazu i jakości obudowy. Firma z takim dziedzictwem nieczęsto świadomie decyduje się na złamanie podręcznikowych zasad i powrót do deski kreślarskiej w celu stworzenia przełomowej lustrzanki cyfrowej. Co więc zainspirowało firmę Canon do podjęcia tego wyzwania, pochylenia się nad czystą kartką papieru i zaprojektowania zupełnie nowego doznania w fotografii?

Za kulisami - czyli jak powstawał Canon EOS 7D
Źródło zdjęć: © Canon

Canon tworzy jednoobiektywowe aparaty lustrzane (SLR) od ponad 50 lat. Firma z takim dziedzictwem nieczęsto świadomie decyduje się na złamanie podręcznikowych zasad i powrót do deski kreślarskiej w celu stworzenia lustrzanki cyfrowej. Co więc zainspirowało firmę Canon do podjęcia tego wyzwania, pochylenia się nad czystą kartką papieru i zaprojektowania zupełnie nowego doznania w fotografii?

Odpowiedź brzmi: pragnienie, aby dać fotografom to, czego wymagają od aparatu. Z tym śmiałym zamiarem Canon wyruszyła po zdobycie opinii i sugestii fotografów z całego świata. Podczas szeroko zakrojonych badań skonsultowano się z ponad pięcioma tysiącami fotografów z całego globu, aby dowiedzieć się, jak wygląda ich wymarzony aparat, jakie wyzwania będą stawiane, jakie istnieją możliwości, i przede wszystkim, jakiego rodzaju doznań oczekują fotografujący o różnych umiejętnościach.

Wyniki badań wyposażyły firmę w wiedzę o aparacie, któremu nie dorównują żadne poprzednie cyfrowe modele SLR, który oprócz szybkości i dokładności odwzorowania będzie posiadał intuicyjną obudowę. Tym aparatem jest Canon EOS 7D. Pan Shinbori, wice-szef grupy w Grupie Produktów Fotograficznych i dyrektor generalny Centrum Projektowania Aparatów w Canon Inc., był częścią zespołu projektowego odpowiedzialnego za ten nowy aparat fotograficzny. Przyczynił się do powstania niniejszego artykułu o procesie tworzenia modelu EOS 7. i o wpływie wyników badań na zaprojektowanie specyficznych funkcji aparatu.

Badania

Canon skonsultował się z ponad 1 50. osobami w Europie i ponad 5 000 osobami na całym świecie, w tym z kilkoma grupami docelowymi w Japonii. Pan Shinbori wyjaśnia: „Skontaktowaliśmy się z fotografami o różnych umiejętnościach i z różnym doświadczeniem. Zrozumienie oczekiwań różnych ludzi było dla nas istotne”. Jedną z mocnych stron aparatu EOS 7D jest jego wszechstronność. Nie jest to jednak aparat typu „jeden rozmiar pasuje dla wszystkich”. Badania uświadomiły wagę stworzenia cyfrowej lustrzanki, która udostępni użytkownikom narzędzia, jakich potrzebują, aby eksperymentować z fotografią.

Obraz
© Przy desce kreślarskiej (fot. Canon)

Współpraca z aparatem

Ciekawe konkluzje, które wypłynęły z badań, pokazały wagę ergonomii aparatu oraz istotność dodania imponujących technologii. Wyniki badań wykorzystano w fazie projektu i stworzono aparat oferujący namacalną sposobność doświadczenia prawdziwej fotografii.

Wizjer

Nawet obecnie, w czasach popularności wyświetlaczy LCD, dla wielu fotografów to wizjer pozostaje najważniejszym interfejsem aparatu. Shinbori opisuje problem, z którym zmierzył się Canon: „Większość ludzi zaakceptowała fakt, że wizjery wielu aparatów nie pokazują wiernie obrazu, który ma zostać uchwycony. Postanowiliśmy zmienić to nastawienie, co nie było prostym zadaniem!”. Wynikiem prac jest zastosowany po raz pierwszy w aparatach EOS wizjer z 100 % pokryciem kadru oraz powiększeniem 1,0 x.

Obraz
© Pryzmaty wizjera (z lewej: pryzmat EOS 7D, z prawej: pryzmat 50D) (fot. Canon)

Obsługa

Firma Canon postawiła sobie za cel stworzenie aparatu, który trzyma się w dłoniach naprawdę wygodnie. Przyciski, pokrętła i przełączniki zostały powiększone –. wybór funkcji jest zatem prostszy. „Badania pokazały, że wielkość przycisków miała szczególne znaczenie dla fotografów pracujących w niskich temperaturach – obsługując aparat w grubych rękawicach często nie czuli, czy spust migawki został zwolniony”. Przycisk spustu migawki został zaprojektowany tak, aby był wygodny i praktyczny, co dodaje nowej jakości obsłudze aparatu EOS 7D.

Obraz
© (fot. Canon)

Ochrona przed niekorzystnym wpływem otoczenia i pogodą

Badania pokazały, że dla osób fotografujących w najbardziej wymagających warunkach, jakość konstrukcji aparatu uzyskuje najwyższą wagę. Canon wykorzystał informacje zwrotne od użytkowników w celu stworzenia aparatu odpornego na niekorzystny wpływ otoczenia. „Dodaliśmy materiał uszczelniający, aby zapewnić maksymalną odporność na wilgoć, oraz wzmocniliśmy szwy magnezowej obudowy”. Poziom ochrony przed niekorzystnym wpływem otoczenia i pogodą jest taki sam jak w legendarnym modelu EOS-1N.

Obraz
© Materiał uszczelniający i wzmocnione szwy (fot. Canon)

Inteligentne technologie

Firma przyłożyła też wagę to stworzenia nowych technologii, mających zapewnić możliwie najlepszą jakość obrazu oraz szybkość i dokładność działania tuż po wyjęciu aparatu z pudełka. Model EOS 7. został wyposażony w następujące nowe technologie:

System AF

Na potrzeby modelu EOS 7. Canon zupełnie przeprojektował system automatycznego ustawiania ostrości AF. Na dzisiejszym rynku bezbłędność systemu AF jest niezmiernie istotna. Pliki cyfrowe można powiększyć na monitorze komputera do rozmiarów niewyobrażalnych w czasach fotografii analogowej. Mając to na uwadze, zwiększono precyzję systemu AF. Wprowadzono nowe cechy takie jak wrażliwość AF na orientację aparatu, co pozwala rozpoznać kąt nachylenia aparatu i automatycznie dokonać wstępnego wyboru punktu AF.

Obraz
© Czujnik AF (fot. Canon)

Matryca światłoczuła

Badania pokazały, że fotografom zależy na uzyskaniu coraz lepszej jakości obrazu we wszystkich warunkach oświetlenia. Odpowiedzią firmy Canon na to zapotrzebowanie jest nowa matryca APS-C CMOS z 1. MP, która powinna zapewnić poprawne wyniki zarówno przy niskich jak i wysokich wartościach ISO. Pan Shinbori dodaje: „Matryca została zaprojektowana i wyprodukowana przez naszych własnych pracowników; mieliśmy więc unikatową sposobność wdrożenia wyników badań w trakcie projektowania technicznego produktu”. Canon zaprojektował zespół obwodów elektrycznych oraz fotodiody charakteryzujące się wysoką wrażliwością, aby znacząco poprawić stosunek sygnału do szumów.

Obraz
© Matryca światłoczuła APS-C CMOS z 18 MP (fot. Canon)

Przetworniki obrazu Dual “DIGIC 4”

Z badań wynikało jasno, że fotografowie są często zmuszani do kompromisu między jakością obrazu a krótkim czasem naświetlania. Japończycy dodali zatem dualne przetworniki obrazu Dual “DIGIC 4”. Ich moc uwidacznia się wyraźnie w zdolności do przetwarzania szumów. Przetworniki dualne oferują zdjęcia seryjne z szybkością 8 klatek na sekundę dzięki ośmiokanałowemu odczytowi –. przetwarzają sygnały szybko, niezależnie od wybranej czułości ISO.

Obraz
© Przetworniki Dual “DIGIC 4”. (fot. Canon)

Filmowanie EOS

Canon połączył wyniki badań z lekcją wyniesioną podczas tworzenia modelu Canon EOS 5. Mark II w celu ulepszenia funkcji filmowania EOS. W rezultacie otrzymujemy opcję w pełni ręcznej regulacji ekspozycji oraz możliwość wyboru szybkości klatek, co poszerza możliwości kreatywne i pozwala przeglądać filmy na różnego rodzaju odbiornikach TV. Aparat EOS 7D ułatwia szybkie przełączanie między trybami fotografowania a filmowania za pomocą dedykowanego przełącznika.

Obraz
© Filmowanie EOS (fot. Canon)
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (20)