YouTube musi usunąć wszystkie klipy z włoskiego Big Brothera

YouTube musi usunąć wszystkie klipy z włoskiego Big Brothera

YouTube musi usunąć wszystkie klipy z włoskiego Big Brothera
17.12.2009 15:47, aktualizacja: 17.12.2009 16:12

Mediaset, koncern medialny włoskiego premiera Silvio Berlusconiego, osiągnął częściowe zwycięstwo w procesie o prawa autorskie z należącą do Google'a platfomą wideo YouTube.

Jak wynika z komunikatu Mediasetu, sąd Tribunale Civile di Roma nakazał, aby z serwisu YouTube najszybciej, jak to tylko możliwe, usunąć wszystkie fragmenty reality show Grande Fratello, które użytkownicy tej platformy nagrali i umieścili w portalu. Tym samym sąd w całości przychylił się do żądań koncernu Mediaset.

Obraz

W lipcu 200. roku koncern medialny pozwał YouTube o niezgodne z prawem rozpowszechnianie i czerpanie korzyści z materiałów telewizyjnych chronionych prawem autorskim. Mediaset, który w swoim czasie znalazł ponad 4000 fragmentów własnych programów umieszczonych niezgodnie z prawem, zażądał 500 milionów euro odszkodowania, między innymi za utracone przychody z reklam. Wydane właśnie orzeczenie sądu odnosi się w szczególności do włoskiej wersji programu Big Brother, określanego przez Mediaset mianem największego dotychczas programu reality show we włoskiej telewizji, w który zainwestowano znaczne sumy pieniędzy.

Według Mediasetu decyzja sądu to kamień milowy w interpretacji, dzięki któremu nadawcy i producenci mogą po raz pierwszy być określani jako właściciele praw autorskich. W ten sposób wytyczone zostaną jasne granice dla firm takich jak Google. Włoski koncern oferuje takim firmom podpisywanie umów o dalszym wykorzystywaniu treści. Do Mediaset należą między innymi stacje Canale 5, Italia 1 i Retequattro. Grande Fratello jest także prezentowany przez koncern Mediaset w Internecie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)