Wzmocnienie sygnału wi‑fi w domu i biurze. Jak to zrobić?

Obecne sieci bezprzewodowe pozwalają skomunikować niemal każdy rodzaj urządzeń, które służą do pracy lub ułatwiają życie w domu. Problem pojawia się, kiedy sygnał napotka przeszkody i zakłócenia. Co zrobić, żeby był mocniejszy, a sieć działała sprawniej?

Sieć wifi może czasem wymagać wzmocnienia
Sieć wifi może czasem wymagać wzmocnienia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

05.12.2024 | aktual.: 05.12.2024 12:32

Mówi się, że dom jest tam, gdzie są dwie podstawowe rzeczy – łóżko i wi-fi. Niektórym do szczęścia wystarcza nawet jedynie to drugie, jeżeli są odporni na spanie na twardym podłożu. Nikt z nas nie lubi, kiedy z powodu kiepskiego połączenia wyrzuca go z serwera gry, spada jakość odtwarzanego filmu, albo co gorsza – przerywana jest służbowa telekonferencja. Problem ten dotyczy nie tylko dużych domów, ale nawet mieszkań o powierzchni 50 metrów kwadratowych. Co można zrobić, żeby poprawić jakość połączenia?

Ryba psuje się od głowy

Centralnym punktem domowej sieci jest oczywiście router i zabawa zaczyna się już od wyboru właściwego urządzenia. Często dostawcy sieci mają swój sprzęt, który jest wydawany przy podpisywaniu umowy. Czasami może on jednak być za słaby i wtedy przyda się router, który ma dwie, a nawet trzy anteny. Odpowiednie urządzenie to oczywiście nie wszystko, ponieważ trzeba je jeszcze odpowiednio ustawić i przez ustawienia nie mamy tu na myśli jedynie konfiguracji.

Przed podłączeniem sprzętu należy znaleźć mu odpowiednie miejsce. Najgorsze, co możecie zrobić, to schować go np. w szufladzie szafki na telewizor lub innym punkcie, gdzie będzie szczelnie osłonięty. Najlepiej umieścić go na jakimś podwyższeniu np. na półce lub szafce na buty w przedpokoju. Jeżeli router jest wyposażony w anteny, to najlepiej jedną ustawić poziomo, a drugą pionowo. Wreszcie mamy kwestię wyboru częstotliwości i tu przy zakupie routera warto zwrócić uwagę, czy obsługuje pasmo 5 GHz, która jest mniej podatna na zakłócenia.

Wzmacniacz sygnału WiFi

Jeżeli router ma czym oddychać, urządzenia są podłączone w paśmie 5 GHz, a mimo to występują problemy z siecią bezprzewodową, to kolejnym krokiem w walce o lepszy zasięg jest zakup wzmacniacza sygnału wi-fi – tzw. repeatera. Wzmacniacz sygnału to po prostu urządzenie, które łapie sygnał z routera i przekazuje go dalej. Na przykład mając trzy pokoje w układzie jeden obok drugiego, umieszczacie wzmacniacz w środkowym i jakość połączenia powinna ulec poprawie. Oczywiście kupując takie urządzenie, należy zwrócić uwagę na to, jakie pasma częstotliwości obsługuje.

Klasyczne wzmacniacze mogą powielać sygnał lub stanowić punkt dostępu, jeśli w pobliżu znajduje się działające gniazdo ethernet. To o tyle lepsze rozwiązanie, że wzmacniacz będzie wtedy rozpraszał sygnał o wyższej prędkości niż w przypadku przekazywania dalej sygnału wi-fi z routera. Nie wszystkie wzmacniacze mają wejście LAN, więc jeśli chcecie wykonać taki manewr, to przy zakupie należy zwrócić uwagę na jego obecność.

Siatka połączeń – czyli sieć typu mesh

Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w dużych budynkach jest budowa sieci mesh, która składa się ze stacji bazowej i punktów dostępowych. Urządzenia łączą się ze sobą i figurują pod jedną nazwą. To oznacza, że idąc z jednego piętra domu na drugie, nawet nie zauważycie, że np. smartfon przełączył się pomiędzy punktami dostępowymi. Takie rozwiązanie nie należy do najtańszych, ale za to jest szybkie i skuteczne.