Wyniki badań naukowych mają być dostępne za darmo w sieci
Wyniki badań, zrealizowanych za państwowe pieniądze, mają być publikowane w internecie. Rząd pracuje nad odpowiednią ustawą. Projekt założeń do niej może powstać już w połowie marca
Wyniki badań, zrealizowanych za państwowe pieniądze, mają być publikowane w internecie. Rząd pracuje nad odpowiednią ustawą. Projekt założeń do niej może powstać już w połowie marca - poinformował PAP w czwartek rzecznik resortu nauki Bartosz Loba.
Ustawa o dostępności materiałów naukowych w sieci ma być częścią tzw. ofensywy legislacyjnej rządu. Jak poinformowała kancelaria premiera na swojej stronie internetowej, dzięki nowym przepisom "małe i średnie przedsiębiorstwa będą miały dostęp do wiedzy i innowacji".
"Ustawa nałoży obowiązek wprowadzania do umów grantowych zapisu o publikowaniu wyników badawczych w systemie otwartego dostępu (Open Access). Na podstawie nowych regulacji utworzone zostaną repozytoria do deponowania otwartych treści. Model Open Access zostanie również wdrożony dla czasopism naukowych finansowanych ze środków publicznych" - czytamy w komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Open Access oznacza darmowy dostęp do publikacji internetowych zainteresowanym podmiotom. Według wstępnych założeń publiczne instytucje, realizujące badania lub przygotowujące analizy za państwowe pieniądze, będą miały obowiązek udostępniać je w sieci za darmo pod warunkiem, że będą posiadały do nich wyłączne prawa.
"Prace nad ustawą koordynuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów z udziałem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego" - poinformował PAP w czwartek rzecznik MNiSW Bartosz Loba. Dodał, że prace nad projektem założeń mogą zakończyć się w połowie marca.
Ustawa ma ponadto regulować zasady tworzenia przez firmy "konsorcjów wymiany wiedzy" według modelu otwartej innowacji "open innovation". Oznacza to dzielenie się informacją o patentach i wynalazkach, a licencje na ich wykorzystanie jedna firma mogłaby kupić od innej.