Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź o czym nie można zapomnieć

Wybory parlamentarne 2019. Sprawdź o czym nie można zapomnieć
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

13.10.2019 09:49, aktual.: 13.10.2019 10:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w najbliższą niedzielę. Zobacz jak zagłosować w wyborach do Sejmu i Senatu oraz co trzeba zabrać ze sobą do lokalu wyborczego. Poniżej podstawowe informacje.

Wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 roku. Sprawdź, jak oddać ważny głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz co musisz zabrać ze sobą do lokalu wyborczego.

Obwodowe lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. W razie problemów, którymi mogą być opóźnienia w rozpoczęciu czy nadzwyczajne przerwy, obwodowa komisja wyborcza może zarządzić przedłużenie głosowania w danym lokalu.

Jak oddać ważny głos w wyborach?

W lokalu wyborczym dostaniemy dwie karty do głosowania. Na większej będą listy z kandydatami na posłów, a na mniejszej nazwiska kandydatów na senatorów. Głosujemy poprzez postawienie znaku "X" w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

Na kartach z kandydatami do Sejmu oraz Senatu stawiamy "X" tylko przy jednym nazwisku. Wszystkie inaczej oddane głosy zostaną uznane za nieważne.

Czego nie wolno zapomnieć?

Wszyscy, którzy chcą wziąć udział w zbliżających się wyborach parlamentarnych powinni zabrać ze sobą do lokalu wyborczego ważny dokument tożsamości ze zdjęciem. Mogą to być dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport.

W tegorocznych wyborach do Sejmu i Senatu głosujący będą mogli potwierdzić swoją tożsamość w obwodowych komisjach wyborczych nie tylko na podstawie dowodów osobistych czy paszportów, ale również przy pomocy aplikacji mObywatel.

Kto może głosować?

W wyborach parlamentarnych głosować może każdy obywatel Polski, który:

  • najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat;
  • nie jest prawomocnie pozbawiony praw publicznych przez sąd;
  • nie jest prawomocnie ubezwłasnowolniony przez sąd;
  • nie jest prawomocnie pozbawiony praw wyborczych przez Trybunał Stanu.

Czy zdążymy jeszcze dopisać się do spisu wyborców?

Niestety, termin minął 8 października. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli wziąć udziału w wyborach poza miejscem swojego zamieszkania. Zaświadczenie o prawie do głosowania możemy odebrać w urzędzie znajdującym się w miejscowości, w której jesteśmy zameldowani.

Zaświadczenie umożliwia głosowanie w wyborach w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą oraz na polskim statku morskim. Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy najpóźniej do 11 października.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)