Wybieramy słuchawki. Dokanałowe, douszne czy nauszne?
Wybór słuchawek to niezwykle ważna kwestia, ponieważ z reguły jest to mariaż na dłuższy czas, a nierzadko niemały wydatek. Warto ulokować pieniądze mądrze, dlatego podpowiadamy, na jakie traficie różnice i które funkcje warto wybrać.
13.01.2022 10:13
Z kablem czy bez?
To pytanie, na które powinniście odpowiedzieć sobie, zanim przejdziecie do wyboru rodzaju sprzętu. Plusem słuchawek przewodowych jest oczywiście brak konieczności ładowania ich, a więc możecie słuchać muzyki tak długo, jak pozwala bateria w smartfonie lub odtwarzaczu. Brak kabla to swoboda ruchów i porządek na biurku, jeśli używacie słuchawek na przykład do pracy przy komputerze. Minusem jest tu konieczność pamiętania o ładowaniu baterii. Urządzenia bezprzewodowe to dobry wybór dla tych, którzy są w ciągłym biegu.
Jak nosić?
Jeżeli już wybraliście typ połączenia, to teraz czas na rodzaje słuchawek ze względu na sposób ich noszenia. Pierwszą grupą są słuchawki douszne, które umieszcza się w małżowinie usznej. Nie dla każdego będą one wygodne, ponieważ wszystko zależy od kształtu ucha. Dodatkowo istnieje ryzyko łatwego wypadnięcia w trakcie biegania czy treningu na siłowni. Plusem jest względne bezpieczeństwo słuchu.
Wypadkową słuchawek dousznych są dokanałowe. Różnica polega na tym, że posiadają element wprowadzany do kanału usznego, co pozwala na doskonałe wytłumienie dźwięków dochodzących z otoczenia i zapewnia stabilność. Nieco mniej przychylni dla tego typu urządzeń są laryngolodzy, ponieważ taki sposób noszenia może szybciej doprowadzić do problemów ze słuchem. W obu przypadkach, jeśli zdecydujecie się na modele bezprzewodowe, to w komplecie znajduje się ładowarka, w której należy umieścić słuchawki, żeby uzupełnić energię. Zazwyczaj czas pracy po jednym naładowaniu to około 5 do 7 godzin, a ładowarka pozwala na trzy lub cztery pełne cykle ładowania.
Kolejny przystanek to słuchawki nauszne, gdzie wokół głośników są poduszki izolujące dźwięki z otoczenia i zapewniające głęboki dźwięk. Są one połączone przy pomocy pałąka, który od wewnętrznej strony posiada "poduszkę" zwiększającą komfort użytkowania. W przypadku urządzeń bezprzewodowych już w najtańszych modelach akumulator pozwala na ponad 30 godzin słuchania.
Ostatni rodzaj to tak zwane przewodnictwo kostne. Kości czaszki są tutaj używane jako rezonatory. Po wprawieniu ich w odpowiednie drgania dźwięk przekazywany jest do ucha wewnętrznego. Zakłada się je tuż za uszami, co sprawia, że oprócz muzyki czy rozmów telefonicznych można także usłyszeć dźwięki dobiegające z otoczenia. Ta konstrukcja jest często wybierana przez osoby uprawiające sport i sam kształt słuchawek sugeruje, że są przeznaczone przede wszystkim do różnego rodzaju aktywności fizycznej.
Przydatne dodatki
Warto zwrócić uwagę na to, czy słuchawki posiadają ANC. Pod tym tajemniczym skrótem kryje się funkcja automatycznej redukcji dźwięków dobiegających z otoczenia. Dzięki temu rozmowy, muzyka czy podcasty nie będą zakłócone na przykład przez odgłosy ruchu ulicznego. Co ciekawe, system ten może pomóc nawet wtedy, kiedy jest potrzebna cisza. Oczywiście słuchawki nie będą tak skuteczne, jak zatyczki do uszu, ale z pewnością zapewnią odpowiedni poziom komfortu.
Jeżeli długi czas przebywacie na zewnątrz, nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych albo słuchawki mają posłużyć do treningów, to warto kupić takie, które są wodoodporne. Dzięki temu deszcz czy pot nie uszkodzą ich. Taka budowa jest dostępna przy każdym typie budowy.
Kolejna kwestia dotyczy urządzeń bezprzewodowych i chodzi tu o sposób łączenia z telefonem. Zazwyczaj jest tu oferowany Bluetooth, gdzie trzeba wejść do menu i wykonać określone czynności. Można tego uniknąć, wybierając sprzęt z technologią NFC, która pozwala na szybkie połączenie dwóch urządzeń bez konieczności parowania ich. Dzięki temu uchodzi za bezpieczniejszą niż Bluetooth.