WordPress - idealna platforma pod budowę strony internetowej nie tylko dla start-upów

WordPress - idealna platforma pod budowę strony internetowej nie tylko dla start-upów

WordPress - idealna platforma pod budowę strony internetowej nie tylko dla start-upów
Źródło zdjęć: © Shutterstock
09.06.2015 15:47, aktualizacja: 10.06.2015 09:36

Stworzenie witryny internetowej opartej na WordPressie i jej optymalizacja bez ściągania plików instalacyjnych, korzystania z klienta FTP i tworzenia bazy danych jest możliwa. Można tego dokonać, kierując się publikowanym poniżej tutorialem.

Przedsiębiorcy rozpoczynający swoją działalność zawsze stają przed problemem utworzenia i organizacji strony internetowej nowej firmy. Ograniczone budżety start-upów przysparzają bólu głowy ich założycielom, którzy otrzymują wyceny z niebagatelnymi kwotami od agencji reklamowych. Tym czasem wiele z tych agencji bazuje w swoich pracach na darmowym systemie CMS, jakim jest WordPress.

Dlaczego warto korzystać z WordPressa

Portal W3Techs w swoich badaniach statystycznych podaje, że ponad 60. witryn internetowych nie posiada żadnego systemu zarządzania treścią, zaś blisko 24% istniejących stron oparte jest na WordPressie. Na kolejnej pozycji pod względem popularności wśród systemów CMS znajduje się Joomla, z której jednak korzysta już tylko 2,9% witryn. Skąd wynika tak ogromna popularność WP? Panel administracyjny tego systemu jest niezwykle intuicyjny w obsłudze, ale możliwości jego rozbudowy w zależności od potrzeb użytkownika są ogromne. Oficjalna strona projektu WordPress.org podaje, że na tę chwilę istnieje ponad 38 tys. wtyczek do tego systemu. Przetłumaczony jest w całości na 43 języki. Istniejących szablonów nikt nie próbuje nawet zliczać, a dzięki swej powszechności ceny za profesjonalne szablony (themes) są niskie.

Przygotowania do instalacji

Po wykupieniu domeny do instalacji niezbędny będzie też zakup hostingu. Serwer musi interpretować język PHP i posiadać możliwość utworzenia bazy danych MySQL. To minimalne wymagania, jednak nie oznacza to, że tylko takie możliwości powinien oferować usługodawca serwera. Nie zapominajmy, że WordPress ma być podstawą do budowy użytecznej i konwertującej strony internetowej.

Instalacja WordPressa dla laików

Instalacja WP przy wykorzystaniu możliwości dobrego panelu administracyjnego serwera jest bardzo łatwa i szybka. Prezentowana poniżej instrukcja, zobrazowana screenami cPanelu serwera udostępnionego przez firmę hostingową Internetum.com, przedstawia, jak może wyglądać ten proces krok po kroku.

Obraz

Z poziomu strony głównej panelu zarządzającego należy przejść do kategorii „Web Applications”, prowadzącej do usługi Installatron. Wśród widocznych na stronie głównej proponowanych ikon aplikacji trzeba odszukać tę odpowiedzialną za WordPressa. Jeśli jest niewidoczna, należy przejść do rozszerzonego menu wyboru, klikając w „Zobacz więcej”.

Uruchomienie skryptu przenosi użytkownika do ekranu informacyjnego, gdzie w prawej jego części znajduje się przycisk „Instaluj tę aplikację”.

Obraz

Właśnie na tym etapie wygoda tego typu instalacji jest najbardziej odczuwalna. By uruchomić WP, nie trzeba wcześniej przygotowywać bazy danych, przesyłać klientom FTP plików instalacyjnych na serwer. Zadba o to automatycznie skrypt. Przed rozpoczęciem procesu instalacji poprosi on jeszcze o wprowadzenie danych konfiguracyjnych.

Obraz

Wskazać trzeba lokalizację (domenę), pod którą WP ma być wdrożony. Dokonywany jest wybór wersji skryptu WP, akceptowana licencja użytkownika. Następnie pozostaje przeprowadzić wybór sposobu i zakresu automatycznej aktualizacji.

Obraz

Jednym z nielicznych miejsc ekranu konfiguracyjnego, w których powinno się wprowadzać zmiany, są pola: „Login administratora”, „Hasło administratora”, „Tytuł strony”, „Motto WWW”.

Użytkownik, który chce skorzystać z wygenerowanego automatycznie przez skrypt hasła, co jest rozwiązaniem zalecanym, powinien obejrzeć i zanotować jego brzmienie, klikając wcześniej na przycisk „Show Password”.

Obraz

Wprowadzone zmiany i ustawienia konfiguracyjne zatwierdza się przyciskiem „Zainstaluj”. Rozpocznie się właściwy proces instalowania WordPressa na serwerze. Prawdopodobnie nie potrwa on dłużej niż kilkanaście sekund! O gotowości WP do administrowania budowaną witryną poinformuje następujący ekran Installatrona.

Obraz

Kompresowanie treści strony

Warto wykorzystać fakt zalogowania do panelu instalacyjnego serwera i poprawić szybkość ładowania budowanej strony. W cPanelu Internetum.com w kategorii „Oprogramowanie”. dostępna jest usługa optymalizacji, której ikona nosi nazwę: „Zoptymalizuj witrynę sieci Web”.

Obraz

Ustawienie kompresji pozwoli na skrócenie czasu ładowania strony, dzięki czemu witryna jest szybciej dostępna dla użytkownika i lepiej jest oceniana przez roboty wyszukiwarek. Dodatkową korzyścią jest wykorzystywanie mniejszego transferu, który często jest parametrem ograniczającym dany serwer WWW. Przekroczenie zadanego poziomu transferowego na serwerze skutkuje z reguły dopłatą za jego użytkowanie. Pisze o tym na swoim blogu Sebastian Kończak - designer, trener aplikacji graficznych i członek Adobe Influencers. Webdeveloperzy często sugerują, że nie warto kompresować całej zawartości serwisu. Efekty przynosi tylko poddanie przetwarzaniu plików tekstowych. Grafiki i aplikacje podlegają kompresji w niewielkim stopniu, za to mocno obciążają procesor serwera stąd powinny zostać wykluczone z tego procesu.

W ustawieniach optymalizacji należy wybierać zatem kompresję wskazanych typów MIME. Dokumentacja serwera i modułu umieszczona na stronie Apache.org sugeruje wprowadzenie następujących typów do formularza:

text/html text/plain text/xml text/css text/javascript application/javascript

Szablony WordPress

Po zakończonej pracy z panelem administracyjnym pozostaje skonfigurować i zindywidualizować witrynę. Ceny profesjonalnych szablonów responsywnych rozpoczynają się już od 10. zł. Nie warto brać pod uwagę szablonów, które nie zapewniają optymalizacji dla urządzeń mobilnych. Ruch od użytkowników korzystających z tego typu sprzętu jest z roku na rok większy, a rekomendacja Google pozycjonująca wyżej serwisy przyjazne dla urządzeń mobilnych nie powinna budzić wątpliwości co do tego, czy zastosować szablon o responsywnym charakterze.

Jak widać, warto wykorzystywać możliwości, jakie daje cPanel. Dzięki niemu proces instalacji WP skrócił się do kilku minut i nie wymaga od użytkownika głębszej wiedzy informatycznej. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się z administratorami serwera, którzy powinni rozwiać wszelkie wątpliwości i udzielić odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)