Włoska rodzina nie odczuwa bólu. Naukowcy rozwikłali jej zagadkę

Włoska rodzina nie odczuwa bólu. Naukowcy rozwikłali jej zagadkę18.12.2017 15:38
Włoska rodzina nie odczuwa bólu. Naukowcy rozwikłali jej zagadkę
Źródło zdjęć: © iStock.com

Jeśli kiedykolwiek doświadczyliście stłuczenia lub złamania kości, to doskonale wiecie, że w takich momentach chciałoby się nie odczuwać bólu. Są jednak na świecie ludzie, którzy nie znają tego uczucia.

W przeciwieństwie do nas, rodzina Marsiliów nie obawia się takich uszkodzeń ciała. To znaczy, nie odczuwają bólu, a przynajmniej nie w takim stopniu, jak reszta ludzkości. Naukowcy po latach badań odkryli, dlaczego tak się dzieje.

W skład członków rodziny, nie odczuwających bólu, wchodzi babcia, dwie córki i troje wnucząt. Od lat muszą radzić sobie z tym dziwnym stanem. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to wspaniałym darem, to na dłuższą metę jest to przekleństwo. Członkowie rodziny nie zdają sobie sprawy z tego, że coś im dolega.

Doszło nawet do sytuacji, gdzie jedno z wnucząt doznało złamania kości, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Po latach badań, naukowcy ustalili, że to zjawisko ma swoje źródło w genach, co nie jest żadnym zaskoczeniem.

To mutacja genu ZFHX2, który odgrywa rolę w przesyłaniu sygnałów bólowych. Są one interpretowane przez nerwy i przekazywane do mózgu przez inne geny. Ta dziwna mutacja zdarza się u wszystkich wymienionych wcześniej członków rodziny, stąd lekarze wysnuli teorię, że za to odpowiada.

Naukowcy przebadali myszy, które miały zmienione tą samą wersję genu, co włoska rodzina. Podczas badań, myszy zachowywały się tak, jakby ignorowały to, co wydawało się sprawiać im ból.

Badania nie tylko odpowiedziały na tą zagadkę, ale mogą doprowadzić do przełomu w leczeniu ludzi. Osoby, które cierpią z bólu spowodowanego przeróżnymi chorobami, mogą znaleźć w działaniu tej mutacji ukojenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)