Windows 7 pożera RAM?

Windows 7 pożera RAM?

Windows 7 pożera RAM?
Źródło zdjęć: © Windows
18.02.2010 14:30, aktualizacja: 18.02.2010 15:05

Windows 7 korzysta w trakcie pracy z niemal pełnych zasobów pamięci RAM. Najnowszy OS Microsoftu pod tym względem notuje dwa razy gorszy wynik niż lata starszy Windows XP - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę XPnet. "Trend jest niepokojący. Zamierzamy dokładnie zbadać tę sprawę" - mówi Craig Barth, szef działu technologii Devil Mountain odpowiedzialny za badania.

Windows 7 ma tendencję do wykorzystywania maksymalnej ilości zasobów RAM znajdujących się w obsługiwanym komputerze. Z tego powodu system często miewa chwilowe, gwałtowne spadki wydajności. Raport w tej sprawie opublikowali właśnie specjaliści z firmy XPnet.

Obraz
© (fot. Microsoft)

"Średnio około 86. maszyn wyposażonych w Windows 7 i monitorowanych w puli XPnet regularnie wykorzystuje aż 90% - 95% dostępnej pamięci RAM i następnie wspomaga realizację zadań i procesów podręczną pamięcią wirtualną. Zjawisko to powoduje niepokojące i gwałtowne spadki wydajności systemu" - mówi Craig Barth, szef działu technologicznego w Devil Mountain powołując się na dane grupy Exo.performance.network monitorującej ponad 23 tys. komputerów w sieci XPnet.
Według danych z XPnet wynik 86. dla Windows 7 w tej kategorii jest ponad dwa razy gorszy niż w przypadku starszego Windowsa XP. Z szybkiego pecetów monitorowanych przez XPnet wynika, że tylko 40% maszyn z Windows XP notuje powyższy problem.
"Znaczna większość maszyn z Windows 7 monitorowanych w ostatnich miesiącach w ramach XPnetu notowała znaczne obciążenia na pamięci RAM" - mówi Barth. "Z punktu widzenia wydajności ma to bardzo zły wpływ na komputer" - dodaje. Fakt, że Windows 7 zużywa tyle pamięci RAM jest jeszcze bardziej niepokojący w świetle tego, że komputery z tym OS mają zwykle znacznie więcej zasobów sprzętowych niż maszyny z XP. Z danych XPnet wynika, że PC z Windows 7 mają średnio około 3,3GB pamięci RAM. Dla porównania - pecety z Windows XP mają średnio tylko 1,7GB pamięci RAM, a z Windows Vista - 2,7GB RAM.

"Komputery z Windows 7 mają do dyspozycji niemal dwa razy więcej pamięci RAM. te wyniki pokazują więc skalę tego, o ile bardziej Windows 7 jest rozbudowany i kompleksowy" - mówi Barth.

Bath zaznaczył, że dane z XPnetu nie pozwalają dokładnie określić czy odnotowane zużycie pamięci w Windows 7 było spowodowane błędami systemu czy też większą liczbą obsługiwanych aplikacji. Dodał natomiast, że Devil Mountain zamierza dokładnie zbadać sprawę.

Inne niepokojące wieści odnotowane w raporcie "Windows Composite Performance Index" (WCPI) przeprowadzonym przez Devil Mountain to m.in. problem przeciążania procesora podczas analizy danych z urządzeń I/O. Wskaźnik ten ponownie jest znacznie wyższy dla maszyn z Windows 7 w porównaniu do komputerów z XP (85. do 36%). Jeśli chodzi o przeciążenie procesora, to Windows 7 i XP notują podobne wyniki - kolejno 44% i 36%.
"Te dane są już alarmujące. System operacyjny nie powinien tak szybko wykorzystywać maksymalnej ilości zasobów sprzętowych" - zauważa Barth.

Przez wiele lat użytkownicy komputerów przyzwyczaili się, że branża sprzętowa wyprzedza oprogramowanie. "Obecna generacja urządzeń i aplikacji powoli zmienia ten trend. Widać, że Windows 7 wykorzystuje pełne możliwości sprzętowe. Można powiedzieć wręcz: co Intel oferuje, to Microsoft natychmiast zabiera. Myślę, że wiele osób to odczuwa, teraz mamy również twarde dane" - mówi Barth.

Osoby, które chcą sprawdzić swój sprzęt z wynikami WCPI mogą to zrobić rejestrując się na stronie XPnet i instalując niewielką aplikację DMS Clarity Tracker Agent ze strony Devil Mountain.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (202)