Trwa ładowanie...
d1exumt

Wegeburgery nadal w sklepach. Parlament Europejski podjął decyzję

Produkty roślinne, które mają stanowić alternatywę dla wyrobów mięsnych, nadal będą mogły używać nazw "oryginałów" – zdecydował PE. Producenci wegeburgerów czy parówek sojowych nie będą więc musieli zmieniać opakowań i ponosić gigantycznych kosztów. Inaczej jest jednak z alternatywami dla produktów mlecznych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wegański burger (zdjęcie ilustracyjne)
Wegański burger (zdjęcie ilustracyjne) (Getty Images)
d1exumt

Z propozycją zakazu wyszła wcześniej branża mięsna.

Głosowanie dotyczyło poprawek do rozporządzenia 1309/2013 i jak pisze portal 300gospodarka, "jego celem było zakazanie używania nazw pochodzących od produktów odzwierzęcych w odniesieniu do ich roślinnych alternatyw".

I o ile pierwsza z poprawek dotycząca zamienników mięsa została odrzucona, to drugą, która mówi o zakazie używania określeń typu "alternatywa dla sera" czy "wegański jogurt", przyjęto.

d1exumt

Czytaj też: Ludzkość się starzeje, ale nie wiemy, czy to pomoże nam przetrwać

Dywersja ekologiczna

Jak pisze 300gospodarka, "tylko 1 na 5 konsumentów w UE popiera taki zakaz". Za jego wprowadzeniem lobbowała największa organizacja rolnicza w Europie – COPA-COGECA, mając po swojej stronie Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Argumentem lobbystów było to, że tego rodzaju nazwy "mają wprowadzać konsumentów w błąd".

Apel 11 tys. naukowców. "Mamy moralny obowiązek"

Przeciw zakazowi protestowały organizacje ekologiczne, wskazując, że ograniczenie spożycia nabiału jest istotnym elementem planów UE, co do redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenia eksploatacji gruntów i wody, a także niszczenia ekosystemów.

Czytaj też: Kluczowe siedliska w fatalnym stanie. Nowy raport

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1exumt

Podziel się opinią

Share
d1exumt
d1exumt
Więcej tematów