Walentynkowy poradnik fotograficzny - czyli jak zrobić romantyczne zdjęcie

Walentynkowy poradnik fotograficzny - czyli jak zrobić romantyczne zdjęcie

Walentynkowy poradnik fotograficzny - czyli jak zrobić romantyczne zdjęcie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
14.02.2013 13:26, aktualizacja: 14.02.2013 14:51

Walentynki to doskonała okazja do zrobienia wyjątkowych zdjęć, które pozwolą zachować na dłużej magiczny nastrój chwil spędzonych we dwoje. Wieczór i noc nie kojarzą się jednak z najbardziej udanymi pod względem technicznym zdjęciami. Mała ilość światła, którego źródła często rozmieszczone są punktowo i dość nierównomiernie, stanowi duże wyzwanie nawet dla doświadczonych fotografów. Jak uzyskać dobre zdjęcie podczas wieczornego spaceru czy kolacji przy blasku świec? Aby ułatwić to zadanie wszystkim zakochanym, firma Nikon przygotowała kilka praktycznych porad.

Wykorzystaj funkcje aparatu
Nie musisz zgłębiać tajników profesjonalnej fotografii, aby uzyskać ładne zdjęcia w trudnych warunkach oświetleniowych. Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z automatycznych funkcji aparatu. Współczesne modele - zarówno kompaktowe, jaki i popularne lustrzanki - oferują szeroki wybór programów tematycznych oraz technologii gwarantujących najwyższą jakość obrazu. Z bogatego menu możemy wybrać np. "Portret nocny" czy "Krajobraz nocny". Dzięki temu, aparat samodzielnie dostosuje parametry ekspozycji.

Dobierz parametry ekspozycji
Jeżeli nie chcemy zdawać się na ustawienia automatyczne, parametry ekspozycji możemy dobrać samodzielnie. Aby uchwycić nastrojowe oświetlenie, warto przede wszystkim wyłączyć lampę błyskową. Jej bezpośrednie, mocne światło spłaszcza fotografowaną scenę i nie pozwala na wydobycie wszystkich jej elementów. Gdy polegamy jednak wyłącznie na świetle świec, powinniśmy zwrócić uwagę, aby fotografowany obiekt nie znajdował się dalej niż metr od źródła światła, ponieważ jest ono bardzo słabe. Pamiętajmy, że brak doświetlenia lampą błyskową znacznie wydłuży czas otwarcia migawki, przez co zdjęcie może wyjść poruszone. Jednak i z tym można sobie poradzić.

Po pierwsze, należy ustawić wysoką czułość ISO. Dzięki temu skrócimy czas otwarcia migawki oraz zmniejszymy ilość światła niezbędną do właściwego utrwalenia sceny. Rozwiązanie to przeciwdziała również rozmyciu obrazu, zapewniając wyraźne ujęcia. Lustrzanki oraz aparaty kompaktowe z wymienną optyką, oferują możliwość manualnego ustawiania ISO do 640. czy nawet 25600, zaś kompakty zazwyczaj umożliwiają użycie wartości ISO 3200.

Po drugie, fotografując po zmroku warto korzystać ze statywu lub ustawić aparat na stabilnej powierzchni, np. stole, krześle lub parapecie. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie podparcie, przeciwdziałając niepożądanym drganiom. Jeżeli zdecydujemy się na fotografowanie "z ręki" powinniśmy upewnić się czy obiektyw (wbudowany lub wymienny) wyposażony jest w system redukcji drgań, który umożliwia wydłużenie czasu ekspozycji. Dzięki temu nawet w trudniejszych warunkach oświetleniowych zdjęcia i filmy wychodzą nieporuszone.

Aby osiągnąć zamierzony efekt posiadacze lustrzanek i aparatów kompaktowych z wymienną optyką, mogą również skorzystać z jasnych obiektywów o niskiej wartości przysłony np. f/2. które pozwalają na robienie wyraźnych zdjęć przy bardzo małej ilości dostępnego światła.

Dla oddania wyjątkowej atmosfery na zdjęciu, niezbędne będzie również odpowiednie ustawienie balansu bieli, który pomoże wyeksponować ciepłe światło świec. Z powodzeniem można skorzystać ze zdefiniowanych w aparacie ustawień lub samodzielnie dokonać pomiaru.

Dziel się ważnymi chwilami
Zdjęciami z romantycznego wieczoru warto pochwalić się przed znajomymi. Dzięki aparatom wyposażonym we wbudowany moduł Wi-Fi, pamiątkowe fotografie będziemy mogli z łatwością udostępnić w internecie na najpopularniejszych serwisach społecznościowych, m.in. Facebooku, Twitterze lub Pintereście.

O czym warto pamiętać? Końcowy rezultat zdjęć zależy w dużej mierze od światła, możliwości aparatu, naszych umiejętności, ale przede wszystkim od odpowiedniej atmosfery. Pamiętajmy, że pamiątkowe zdjęcia z romantycznego wieczoru możemy zrobić nie tylko w Walentynki...

Źródło: informacje prasowe, PS, WP.PL

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)