Wakacje z duchami i kamerą Sony DCR-HC37

Wakacje z duchami i kamerą Sony DCR‑HC37

Wakacje z duchami i kamerą Sony DCR-HC37
Źródło zdjęć: © Sony
03.08.2007 15:25, aktualizacja: 06.08.2007 10:34

Czym chce nas zaskoczyć firma Sony? W kamerze DCR-HC37E
zastosowano kilka nowości, rzeczy przydatnych podczas kręcenia filmów
nie tylko z wakacyjnych plenerów.

Czym chce nas zaskoczyć firma Sony? W kamerze DCR-HC37E zastosowano kilka nowości, rzeczy przydatnych podczas kręcenia filmów nie tylko z wakacyjnych plenerów. Przede wszystkim zoom optyczny. Sony wyposażyło swoja kamerę w obiektyw Carl Zeiss Vario-Tessa o zmiennej ogniskowej.

Obraz
© Zoom x40

Zakresie zmian ogniskowej wynosi od 36mm do1440 mm (tryb 4:3) lub od 39mm do1560 mm (tryb 16:9). Dla obu trybów współczynnik zmiany ogniskowej wynosi x40. Dodatkowo obiektyw ma szersze pole widzenia. Do tej pory w kamerach stosowano ogniskową od 44 mm, natomiast HC ma już 36 mm. Dobrym pomysłem jest wbudowana w kamerę osłona obiektywu. Nie musimy martwić się, że zgubimy „dekielek” lub, że niespodziewanie pojawi się on w kadrze. Obiektyw osłania się i zakrywa za pomocą małego suwaka.

Aby zniwelować drgania obrazu podczas filmowania w trudniejszych warunkach oświetleniowych wbudowano stabilizator obrazu Super SteadyShot. Jest to połączenie dopracowywanego przez lata optycznego systemu stabilizacji obrazu Steady Shot, wspieranego przez układy stabilizacji elektronicznej. Efekty pracy tego systemu możecie obejrzeć na filmie. System sprawdził się nawet na polskiej, dziurawej drodze. Obraz jest stabilny, bez zbędnych drgań.

Obraz
© Super SteadyShot w akcji

Zmianę parametrów nagrywania dokonuje się za pomocą panelu dotykowego, dzięki czemu zredukowano liczbę przycisków na obudowie. Dotykowy ekran także przyspiesza i ułatwia poruszanie się po menu kamery. Ciekawym rozwiązaniem jest wprowadza przez Sony funkcję „przewodnika”, która pozwala wyświetlić na ekranie LCD zwięzły opis najważniejszych, używanych w danej chwili, funkcji kamery. Nie musimy nosić ze sobą instrukcji obsługi. Szkoda tylko, że ekran jest niewielki. A panel dotykowy jest mało precyzyjny. Zdarza się, że wirtualny klawisz trzeba naciskać dwa razy by zareagował.

Kolejną nowością są akumulatory, k nowych modeli akumulatorów jest oparta na hybrydowych ogniwach litowych i technologii ActiFORCE. Rozwiązania te zwiększają pojemność akumulatorów, skracają ładowanie i poprawiają dokładność wskazania pozostałego czasu pracy.

Kamera HC37E jest wyposażona w przetwornik obrazu Advanced HAD CCD o rozdzielczości 800 000 pikseli. Do oglądania i kadrowania ujęć służy ekran LCD o przekątnej 2,5 cala z panelem dotykowym, czyli można punktowo mierzyć ekspozycję (Spot Meter) oraz nastawiać ostrość na wskazane miejsce (Spot Focus). Na ramce ekranu znajduje się przycisk Start/Stop oraz drugi przycisk Zoom (Zbliżenie).

Do nocnego filmowania jest funkcja NightShot Plus, dzięki której można nagrywać w całkowitych ciemnościach. A to za sprawą filmowania w podczerwieni, techniki wykorzystywanej w noktowizorach. By polepszyć jakość obrazu filmowanego w ciemnościach, pole widzenia kamery jest doświetlane diodą LED emitująca promienie podczerwone.

DCR-HC37E dobrze leży w dłoni, dostęp do najważniejszych funkcji jest szybki i bezproblemowy. „Zmotoryzowany” zoom działa szybko i sprawnie, a układy automatyki ostrości dobrze radzą sobie z nagłymi zmianami ujęcia troszkę wariuje w słabych warunkach oświetleniowych. To normalne zjawisko. Nocne filmowanie, z włączonym układem NightShot Plus pozwala poczuć się jak filmowiec z kanału Animal Planet. Biało-zielony obraz przypomina widok z noktowizora. Doświetlenie planu podczerwoną dioda LED pozwala sfilmować karaluchy w zamkniętej szafie sąsiada. Tylko nie pytajcie, co robiłem z kamera w szafie sąsiada ;-)

Kamerę możemy podłączyć do komputera za pomocą złącza i.Link (FireWire) oraz USB. Pierwsza opcja pozwala na zgranie materiału z kamery na dysk komputera i montaż własnego filmu. Druga, dzięki opcji przekazu strumieniowego pozwala bezpośrednią transmisje obrazu poprzez internet. Podobnie jak z kamerki internetowej. Przy współpracy z komputerami marki Apple, kamera jest rozpoznawana jako źródło strumienia wideo także poprzez FireWire. Systemowy komunikator - iChat pozwala na prowadzenie wideokonferencji. Kamera Sony doskonale sprawuje się jako zamiennik applowskiej kamery iSight.

mała, zgrabna obudowa
zoom optyczny x40
długi czas pracy na akumulatorach
wbudowana osłona obiektywu

niewielki, 2.5 calowy wyświetlacz
mało precyzyjny ekran dotykowy

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)