W Google Play również znajdziesz malware

W Google Play również znajdziesz malware
Źródło zdjęć: © Johan Larsson / CC

21.11.2014 13:57, aktual.: 21.11.2014 15:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pracownicy Kaspersky Lab informują o zidentyfikowaniu dwóch mobilnych trojanów bankowych w oficjalnym sklepie z aplikacjami Google Play. Obydwa szkodliwe programy wykorzystywały wizerunek znanych brazylijskich banków i miały na celu przechwytywanie danych logowania do serwisów bankowych online.

To, że brazylijscy cyberprzestępcy polujący na informacje finansowe zaczną dostosowywać swoje technologie do platform mobilnych, było tylko kwestią czasu. W raporcie poświęconym ewolucji cyberzagrożeń w III kwartale 2014 r. pracownicy Kaspersky Lab uznali Brazylię za najczęstszy cel bankowego szkodliwego oprogramowania. Teraz ataki te przenoszą się na Androida, a do tego wykorzystywany jest oficjalny sklep z aplikacjami Google'a.

Trojany mobilne zostały opublikowane w sklepie Google Play przez cyberprzestępców posługujących się nazwą "Governo Federal" (rząd federalny). W ikonach i nazwach obydwóch szkodników wykorzystano wizerunek znanych brazylijskich banków, co miało przekonać potencjalne ofiary, że są to oficjalne programy.

Cyberprzestępcy nie wysilili się podczas tworzenia trojanów - wykorzystano "App Inventor": darmową platformę, która pozwala dowolnej osobie stworzyć własną mobilną aplikację dla Androida bez konieczności posiadania wiedzy technicznej. W efekcie powstaje poprawnie działająca aplikacja, która charakteryzuje się jednak dużym rozmiarem i mnóstwem bezużytecznego kodu. Trojany miały funkcję wyświetlania logo atakowanych banków oraz otwierania strony phishingowej zaprogramowanej w taki sposób, aby przechwytywała dane uwierzytelniające użytkownika. Mechanizm był zatem prosty, jednak niezwykle skuteczny, tym bardziej że użytkownicy bankowości mobilnej w Brazylii nadal korzystają z uwierzytelnienia jednoskładnikowego. Do zalogowania się do systemu bankowego wymagany jest zatem jedynie numer konta i hasło.

- O obu aplikacjach powiadomiliśmy firmę Google, która natychmiast usunęła je ze swojego sklepu - powiedział Fabio Assolini, analityk zagrożeń, Kaspersky Lab. - Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z pierwszymi, niedopracowanymi jeszcze próbami mobilnych ataków spośród wielu, jakie jeszcze nastąpią.

Oprogramowanie Kaspersky Lab wykrywa omawiane trojany jako Trojan-Banker.AndroidOS.Binv.a.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Google już nie jest domyślną wyszukiwarką w Firefoxie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także